Dom a záhrada

Pestovanie rastlín – aromatické korenie pre peknú záhradu

pestovanie rastlín rozmarín modré kvety korenie záhrada

Pestovať rastliny robí záhradu krajšou a aromatickejšou. Aromatické koreniny sú vernými pomocníkmi v kuchyni. Je teda o to lepšie, ak ich máte pri varení poruke. Čo zahŕňa správna starostlivosť o aromatické rastliny? Pestovať rastliny a najmä korenie by malo byť bezproblémové aj pre toho najmenej skúseného záhradníka. Nie sú citlivé, zriedka ochorejú a je potrebné ich chrániť iba pred vetrom. Pikantné listy môžete tiež dlho uchovávať sušením alebo mrazením. Vždy tak budete mať po ruke dostatok aromatických korení.

Pestovanie rastlín je vo vašej vlastnej záhrade celkom možné!

Pri varení pestujte čerstvú bazalku zelenú

Pestovať rastliny – Zvláštnosti bazalky

Bazalka je jednou z najbežnejších a najobľúbenejších aromatických rastlín v záhrade. Má rada teplo a slnko a je potrebné ju chrániť pred prievanom. V lete ju treba pravidelne polievať. Nezabudnite tiež listy často rosiť vodou. Rastlina kvitne v červeno -bielych farbách od mája do septembra. Ak ste sa rozhodli bazalku sušiť, urobte to skôr, ako odkvitne. Odrodu si môžete vybrať v závislosti od vašich preferencií pri varení. Bazalka červenolistá a thajská sú pikantnejšie, zatiaľ čo európska bazalka je aromatickejšia. Vnútri závodu „odstrašuje“ cigaretový dym a vonku dokonca aj komáre. Najvhodnejší čas na výsev bazalky je apríl alebo máj.

Na drevenej doske pripravte chutnú polievku s citrónom

kôpor

Dokonca aj neskúsení záhradníci nebudú mať problém správne sa starať o túto aromatickú rastlinu. Nemá žiadne špeciálne požiadavky na priestor v záhrade, ale ak preň nájdete slnečnejšie miesto, korenie bude aromatickejšie. Stačí väčší kvetináč, pretože táto rastlina má dlhé korene, a preto potrebuje viac miesta. Kôpor dorastá do výšky 25 cm. Nie je citlivý a len zriedka ho napádajú vošky alebo ho ovplyvňuje počasie. V lete treba bylinku pravidelne polievať, pôda musí byť vlhká. Kôpor môžete vysiať od marca do septembra.

Na pestovanie rastlín sú potrebné určité znalosti

pestovanie petržlenu má vplyv na zdravie kuchyne

Pestovať rastliny – Zvláštnosti petržlenu

Petržlen potrebuje slnečné alebo čiastočne zatienené miesto. V opačnom prípade stratí svoju arómu a zožltne. Túto bylinku pravidelne polievajte, pretože miluje vlahu. Dbajte však na to, aby sa voda nenahromadila, inak korene plesnivejú. Celkovo nemá žiadne špeciálne požiadavky na pôdu, ale chcela by humóznejšiu pôdu. Tiež by ste mali pravidelne odstraňovať burinu, inak petržlen porastie pomalšie. Existujú dva rôzne druhy petržlenu. Jeden má hladšie listy, silnejšiu vôňu a typickú chuť. Druhá má kučeravé listy a používa sa hlavne na ozdobu. Petržlenovú vňať je možné vysiať od začiatku jari do neskorej jesene. Semená rovnomerne rozložte na zem a zakryte ich zeminou nie viac ako pol centimetra. Jemne zatlačte rukou. Potom budete potrebovať trochu trpezlivosti, kým sa nezobrazia prvé listy.

Pestovanie rastlín – Ako sa starať o tymián

tipy a nápady košík lišajník zelené kvety tymian

Pre tymián si vyberte najteplejšie a najslnečnejšie miesto vo svojej záhrade. Táto aromatická rastlina nepotrebuje veľa vody a neruší ani suché obdobia. Má rada piesočnaté pôdy, ktoré sú bohaté na humus a obsahujú vápno. Rastlina kvitne v ružových a purpurových farbách od júna do októbra. Skutočný tymian je rozšírený. Ale citrónový tymian je tiež stále obľúbenejší. Nie je to len užitočné v kuchyni. Jeho silná vôňa odháňa škodcov aj na susedných rastlinách.

pestovanie rastlín pikantné večerať pridať korenie aromatické

Pestovať rastliny – Pikantné jedlá a ich zvláštnosti

O slané je ľahké sa starať. Je veľmi voňavý, čo je v kuchyni vždy dobré. Bylinku by ste mali umiestniť na miesto s polotieňom a polievať striedmo často a striedmo. Bude vás teda môcť potešiť svojou skvelou vôňou. Zem by mala byť bohatá na humus. Slané je najaromatickejšie pred a počas kvitnutia, ako aj skoro ráno. Existujú kmene, ktoré môžete používať po celý rok. Slané by ste mali vysiať od apríla do začiatku júna.

Pestovanie rastlín – rozmarín ako ďalšia voňavá bylinka

rozmarínový zelený pre seba pestovať sám pomoc v kuchyni

Táto vždyzelená bylina má malé listy, ktoré pripomínajú ihličie. Kvitne v pekných, svetlo purpurových farbách od marca do júla. Ani táto rastlina nepotrebuje veľkú údržbu. Len čo teplomer ukáže viac ako 20 stupňov Celzia, je načase premiestniť rastlinu von na slnečné miesto, ktoré je chránené aj pred vetrom. Rastlina by mala mať veľký kvetináč s pieskovým alebo ílovým podkladom. Polievajte ich zriedka, ale pravidelne. Rozmarín možno používať po celý rok a skvele sa hodí k mäsovým a rybím pokrmom. Pestovať rastliny môže byť zaujímavé a užitočné.

zemiakový šalát z kôpru a cesnaku zodpovedajúci starostlivosti čerstvý   pestovanie rastlín petržlen aromatické korenie zelené tipy

pestovať rastliny zelené kvety svieže aromatické lahodné

výsadba kultivácia slaného pestovania varenie užitočné nápady