Dom a záhrada

Krásne izbové rastliny s farebnými listami ako farebnou škvrnou v interiéri: 22 dekoratívnych listových rastlín

krásne izbové rastliny farebné listy moderný interiér obývacia pohovka

Po krásnych izbových rastlinách sa dlho smelo ako o lapačoch zeleného prachu. Črepníkové rastliny sa teraz sťahujú späť do domu. Izbová rastlina nemusí nutne kvitnúť, aby bola príjemná pre oči. Ak chcete v modernom interiéri živú farbu, môžete si vybrať z mnohých krásnych druhov rastlín s farebnými alebo pestrými listami. Majú tú výhodu, že svojimi krásnymi farbami majú pozitívny vplyv na životnú atmosféru po celý rok, a to nielen počas obdobia kvitnutia. Vzorky s neobvyklou farbou listov vnášajú do miestnosti jas a nachádzajú si čestné miesto v jednoduchých izbách v severskom štýle..

Dekoratívne lístie: Krásne izbové rastliny s farebnými listami

krásne izbové rastliny farebné listy

Rastlinné druhy, ktoré svojimi listami vykazujú množstvo variácií, sa nazývajú pestré alebo pestré rastliny. Na listoch sa objavia rôzne farebné zóny a získajú akýsi pruhovaný alebo bodkovaný vzor, ​​ktorý sa vyskytuje v atraktívnej farbe alebo v bielej farbe. Vznikli náhodou v prírode a dôvodom zaujímavej farby listov je vlastne miestny nedostatok chlorofylu v určitých oblastiach listov. Tieto zóny môžu byť jednotné a vďaka iným vloženým pigmentom môžu mať dodatočnú, dosť netypickú farbu.

Krásne izbové rastliny s pestrými listami

krásne izbové rastliny farebné listy rozbili vnútorné bodky farby

V niektorých druhoch rastlín je zmena farby nepravidelná a v iných je vzor dosť symetrický. Väčšinou plní zrozumiteľnú funkciu a ukazuje napríklad v smere nektárov na prilákanie hmyzu alebo zmätenie nepriateľov. Botanicky sa pestré listy nazývajú „pestrosť“. Táto udalosť sa prirodzene vyskytuje iba v niekoľkých rastlinách. Často ide o atraktívnu génovú modifikáciu. K botanickému názvu rastliny je pridaná „Variegata“.

Krásne izbové rastliny s farebnými listami: prehľad 22 druhov

krásne izbové rastliny panašované listy Begonia maculata bodkovaná begónia

Pestré rastliny fascinujú pestrou farbou listov. Niekedy sú škvrny rôznych veľkostí rozložené ako mozaika po celom liste. Pestré sú často iba okrajové oblasti. Existujú aj úplne odfarbené listy, v ktorých si prídu na svoje iba žily v kontrastnej farbe.

krásne izbové rastliny panašované listy Calathea veľké

Mnoho krásnych izbových rastlín, ktoré kvôli svojmu kvitnutiu nepriťahujú pozornosť, je zaradených medzi okrasné lístie. Krotón (Codiaeum) alebo listová begónia (Begonia rex) napríklad prekvapujú rôznymi kresbami a farbami listov. Na rozdiel od rastlín so sviežo zelenými listami, pre všetky rastliny s pestrými alebo pestrými listami, potrebujú veľmi svetlé miesta, ale nie priame slnečné lúče..

krásne izbové rastliny farebné listy calathea risenpflanze

Je to preto, že pestré listy prijímajú menej zeleného listového pigmentu chlorofylu a je na to potrebná fotosyntéza, ktorej sa najlepšie darí na svetlých miestach. V tmavých miestnostiach sa zvyšuje potreba chlorofylu. Preto sú dekoratívne listy v tmavých alebo tmavých rohoch miestnosti menej farebné. Všeobecne platí, že čím sú listy farebnejšie, tým musí byť piesok svetlejší.

krásne izbové rastliny farebné listy krotón krotón červený

Existuje niekoľko relatívne nenáročných a krásnych izbových rastlín, ktoré možno použiť ako zelenú alternatívu a živú farebnosť v interiéri..

 Arrow leaf, alocasia (alocasia)

krásne izbové rastliny farebné listy šípkový list Alocasia

Alocasia je nádherná zeleň, ktorá krásne dopĺňa moderný interiér. Stále známy ako šípkový list, je charakteristický unikátnym tvarom svojich listov. Majú zlaté alebo purpurové žilky listov a v skutočnosti z nich robia jednu z najkrajších listových rastlín. Alocasia je tropická rastlina, ktorá má málo požiadaviek. Potrebuje však vhodné miesto, ktoré je teplé, vlhké a tienisté zároveň.

Lesklá žiarovka (Aphelandra squarrosa)

krásne izbové rastliny farebné listy Aphelandra squarrosa svietiace žiarovky

Lesklá žiarovka inšpiruje svojou exotickou krásou a veľkými, kontrastnými žilnatými listami. Aby bola táto mimoriadna rastlina zdravá, a preto atraktívna, je potrebná intenzívna starostlivosť. Cíti sa pohodlne na svetlom až čiastočne zatienenom, veľmi teplom mieste. Malo by byť chránené pred priamym slnečným žiarením a prievanom. Od júna do októbra prináša lesklá cibuľka svoje väčšinou žlté kvety, ktoré môžu mať výšku až 30 centimetrov. Prichádza na svoje v kombinácii s jednoduchšími listnatými rastlinami alebo sa často používa samostatne v modernej obytnej atmosfére.

Pstruh Begonia (Begonia Maculata)

krásne izbové rastliny panašované listy Begonia maculata begonia

Begónie sú tropické rastliny a je známych viac ako 1000 rôznych druhov. Pstruhová begónia je špeciálny druh begónie, o ktorú sa je možné pomerne ľahko starať. Aj v lete potrebuje svetlé miesto a izbovú teplotu, ktorá nie je väčšia ako 20 stupňov. V zime ho môžete dať do zimnej záhrady alebo do skleníka a odolávať teplotám od 12 do 15 stupňov. Pstruhová begónia môže kvitnúť po celý rok. V období vegetačného pokoja sa dá polievať menej. V opačnom prípade je rastlina pravidelne zásobovaná vlažnou vodou, ale ak je begónia pstruha udržiavaná príliš vlhká, môže dôjsť k hnilobe koreňov.

Begonia listová (Begonia rex)

krásne izbové rastliny farebné listy Begonia rex listová begónia

Listová begónia je jednou z najkrajších izbových rastlín, ktorá svojimi neobvykle sfarbenými a tvarovanými listami ihneď upúta. Ich vzor a farba môžu byť červené, ružové, čierne, zelené a bronzové. Listová begónia kvitne, ale jej kvety pôsobia v porovnaní s nádhernými listami dosť nenápadne. Rastlina má rada svetlé stanovištia, ale netoleruje priame slnečné lúče a v zime potrebuje dostatočné teplo pôdy. Pri starostlivosti o listnatú begóniu je obzvlášť dôležité rovnomerne ju zalievať zatuchnutou vodou, aby nedochádzalo k podmáčaniu ani suchým guľôčkam..

Maranta leuconeura “Fascinátor”

krásne izbové rastliny farebné listy Maranta

Maranta je rastlina, ktorá pochádza z tropickej Ameriky a najmä z brazílskych dažďových pralesov. Má krásne oválne listy so zaujímavým zeleno-hnedo-červeným zrnom a rastie viac do šírky ako do výšky. Optimálna je pre nich mierna expozícia, pretože nedokážu využiť plnú silu slnka. Rastlina sa cíti príjemne v teplom, vlhkom prostredí a zalieva sa vodou, ktorá má čo najmenej vápna. Mali by ste dosiahnuť dobrú vlhkosť podkladu, ale nie vlhkosť.

Rôzne druhy Korbmarante (Calathea)

krásne izbové rastliny panašované listy Calathea košík marante druhové odrody

Calathea alebo Korbmarante je v tesnom spojení s Marantou a je známych asi 150 voľne žijúcich druhov. Pretože patria k rastlinám tropickej džungle, cítia sa najpohodlnejšie v teplej a vlhkej atmosfére, ktorú domáci záhradník tak ľahko nepochopí. Miesto by malo byť čiastočne zatienené, pretože rastlina nemôže tolerovať priame slnko. Vychádza aj v tieni. Korbmarante potrebuje po celý rok teplo a relatívne rovnomernú teplotu medzi 18 a 21 stupňami a o niečo viac. Najdôležitejšou vecou v ich starostlivosti je vlastne vlhkosť. Aby ste to dosiahli, musíte rastlinu každý deň postriekať vodou. Teplo pôdy je rovnako dôležité, preto by rastlina nikdy nemala byť umiestnená na studenom mramorovom parapete.

Calathea lancifolia

krásne izbové rastliny farebné listy Calathea lancifolia korbmarante

Farebné žihľavy (coleus)

krásne izbové rastliny panašované listy Coleus pestré žihľavy

Žihľava pekne sfarbená je krásna pestrá rastlina, ktorá pôvodne rastie v tropickej Afrike a Ázii. V Európe je známy ako izbová rastlina a je podmienečne vhodný aj do záhrady alebo na terasu a balkón. Lístie farebnej žihľavy sa zmení na jasne zelenú, ružovú, červenú, hnedú a oranžovú, keď sa rastline darí. Na to potrebuje dobre priepustnú pôdu obohatenú o kompostovú pôdu. Ideálne je plné slnko chránené pred vetrom. Farebná žihľava vo všeobecnosti potrebuje malú starostlivosť. Postačujúce je dostatočné zavlažovanie a hnojenie každých 14 dní.

 Croton (kroton), zázračný ker

krásne izbové rastliny farebné listy Croton kroton zázračný ker

Zázračný ker alebo krotón je tiež pestrá rastlina, ktorá pôvodne pochádza z trópov. Odvtedy vzniklo nespočetné množstvo odrôd. Všetky sa vyznačujú dlhými, úzkymi alebo veľkými listami, ktoré sú bodkované, mramorované alebo žilkované v jasných farbách. Obzvlášť obľúbené sú malé, svieže rastliny na parapet. Rovnako ako mnoho iných krásnych izbových rastlín s pestrými listami, čím je umiestnenie svetlejšie, tým je farba listov intenzívnejšia. Po celý rok sa odporúča izbová teplota. Na zalievanie by ste mali používať mäkkú, izbovú teplú vodu a prihnojovať každých 14 dní. Ak je vzduch v miestnosti príliš suchý, listy je potrebné často striekať.

Dieffenbachia

krásne izbové rastliny farebné listy Dieffenbachia

Dieffenbachia je jednou z najobľúbenejších izbových rastlín, možno aj z toho dôvodu, že je veľmi ľahké sa o ňu starať. Vyznačuje sa veľkou rozmanitosťou tvarov listov a je skutočnou pútavosťou ako okrasná rastlina listov. Rovnomerne tvarované listy môžu byť bodkované alebo natreté v závislosti od odrody. Dieffenbachia, ideálna pre nováčikov k rastlinám, potrebuje iba relatívne svetlé miesto na rozvoj svojich nádherných listov. Môže byť až meter vysoký, takže si musíte nájsť optimálne umiestnenie. Je tiež jedovatý a môže byť obzvlášť nebezpečný pre deti a domáce zvieratá.

Bodový hárok (Hypoestes)

krásne izbové rastliny farebné listy Hypoestes bodkový list ružový

Bodkovaný list je obľúbenou izbovou rastlinou, ktorá bola obzvlášť rozšírená v Anglicku, ale voľne rastúci sa vyskytuje aj na Madagaskare. Pestuje sa iba ako izbová rastlina. Vyznačuje sa pekne bodkovaným vzorom. Bodový hárok potrebuje svetlé miesto, ale neznáša priame slnečné svetlo. Celoročne sa cíti príjemne pri normálnej izbovej teplote a rastlina v skutočnosti nepozná odpočinok. Vlhkosť vzduchu musí byť po celý rok relatívne vysoká, rovnako ako Zem. Malo by sa zabrániť zamokreniu.

Monstera Variegata alebo Delicious Window Leaf

krásne izbové rastliny farebné listy Monstera variegata lahodný okenný list biely

Monstera je v súčasnej dobe obzvlášť obľúbenou rastlinou, ktorú je možné na Instagrame vidieť v rôznych pekných aranžmánoch. Vytvára bezprostredný pocit džungle, ktorý by si mnohí chceli priniesť do vlastného bytu. Jeho údržba je však dosť komplikovaná a vyžaduje si veľkú pozornosť: treba ho pravidelne polievať, hnojiť a utierať prach..

Okrasné korenie, trpasličí korenie (dažďová kvapka Peperomia)

krásne izbové rastliny farebné listy Peperomia Raindrop Zierpfeffer trpasličí korenie

Luk konope (Sansevieria)

krásne izbové rastliny farebné listy Sansevieria luk konope

V šesťdesiatych rokoch bola Sansevieria obľúbenou izbovou rastlinou v každom dome. Vyznačujú sa mohutnými, dlhými, úzkymi listami. Rastlina patrí do rodu sukulentov a cíti sa pohodlne pri izbovej teplote 15 stupňov alebo viac. Neznáša premokrenie, preto by sa nemalo polievať príliš často.

Fialový trojlistý kvet (Tradescantia Spathacea)

krásne izbové rastliny farebné listy Tradescantia spathacea purpurovo-trojlistý kvet

Bylina zebra (Tradescantia zebrina)

krásne izbové rastliny farebné listy Tradescantia zebrina zebra bylina

Rastlina mozaiky (Fittonia)

krásne izbové rastliny farebné listy fittonia mozaika

Haworthia

krásne izbové rastliny farebné listy Haworthia

Haworthia patrí do rodu sukulentov, v ktorých sa veľmi často vyskytuje spestrenie. Vzťahujú sa na ne všetky zvláštnosti, ktoré sú mimochodom charakteristické pre ostatné rastliny tohto druhu. Je malý, nenáročný a je dobrou voľbou do každého malého bytu. Rastlina uchováva vodu v listoch, a preto ju treba polievať len zriedka. V zime stačí raz za mesiac a v lete dva alebo trikrát. Sukulenty majú spravidla radi teplé a slnečné miesta.

Vreteno japonské (Euonymus japonicus aureus)

krásne izbové rastliny farebné listy Euonymus japonicus Aureus japonský vretenový ker

Japonský vretenový krík je možné pestovať aj ako kvetináč alebo ako malé drevo. Niečo to má a na jeseň dostane obzvlášť krásnu farbu. Je tiež odolný a vždyzelený. Vretenový krík môže podmienečne žiť vonku po celý rok, ale musí byť chránený pred studeným vetrom a silným mrazom. Táto pekná rastlina by mala byť obzvlášť opatrná, keď v domácnosti žijú domáce zvieratá a deti, pretože je jedovatá.