Dom a záhrada

Dobré svetlo pre izbové rastliny, ktoré sú vhodné pre tmavé miesta

svetlo pre izbové rastliny nápady béžových tónov na zariadenie

Každá izbová rastlina potrebuje iné množstvo svetla. To dobré Svetlo pre izbové rastliny závisí od toho, z ktorej časti sveta pochádza. Niektorým stačí minimálne množstvo svetla a môžu žiť v čiastočne zatienených miestnostiach. Ostatné naopak kvitnú len vtedy, keď sú priamo pri okne. A tieto zvláštnosti sú celkom prirodzené. Rastliny milujúce tieň žijú vo voľnej prírode pod stromami. Tí, ktorí milujú svetlé miesta, väčšinou pochádzajú z púšte alebo z veľmi slnečných oblastí. Preto tiež potrebujú v miestnosti veľa svetla. V dome samozrejme nemáme iba svetlé miesta. Chceli by sme tiež ozdobiť mierne tmavšie rohy zelenými rastlinami, a preto potrebujeme vhodné izbové rastliny. Ako by sme teda mali postupovať??

Svetlo pre izbové rastliny v rohoch

svetlo pre izbové rastliny obývacia izba moderné zariadenie

Do rohov miestnosti by ste mali spravidla vyberať veľké rastliny, ktoré zaberajú veľa miesta a sú príliš veľké na to, aby stáli v strede miestnosti. Napriek tomu by ste mali vopred zistiť, koľko svetla príslušná rastlina potrebuje: silné alebo slabé svetlo alebo čiastočný tieň. Dokonca aj tí, ktorí milujú tieň, by to v zime nevydržali úplne bez svetla a potrebovali najmenej 1 000 luxov a v lete menej ako 5 000 luxov. To sú minimálne hodnoty napríklad pre obuvnícke palmové a kráľovské víno. Žiadna z týchto hodnôt vám však nepomôže, pokiaľ na meranie intenzity svetla nepoužívate merací prístroj. Našťastie existujú jednoduchšie metódy, ktoré môžete použiť na ich odhad voľným okom. Najjednoduchšou možnosťou je skúsiť si prečítať noviny na mieste, kde plánujete umiestniť rastlinu. Ak dobre vidíte, ale ťažko sa vám to číta, znamená to miesto a Svetlo pre izbové rastliny nie veľmi vhodné.

Svetlo pre izbové rastliny – žiarovky nahrádzajú slnečné svetlo

svetlo na dekoráciu interiéru izbových rastlín

Lampy sú dobrým riešením, ako udržať rastliny v tmavých rohoch dostatočne Svetlo pre izbové rastliny dodávať. Slnečné svetlo za deň je ako umelý svetelný zdroj 10 000 luxov po dobu 15 hodín. Lampa by mala byť od rastliny vzdialená najmenej 30 cm. 100 wattová žiarovka vyžaruje 1 600 luxov a 50 wattová žiarivka 1 300 luxov. Uistite sa, že vami nastavené žiarovky vyžarujú počas obeda požadovaných 1 000 luxov. Ak nie, pridajte ďalšie svetelné zdroje. Nezáleží na tom, aký typ svetla si vyberiete. Žiarovky s vláknom, žiarovky so zmiešaným svetlom, žiarivky s bielym, studeným bielym a denným bielym svetlom, halogénové žiarovky atď. byť. Je len dôležité, aby vyžarovali biele svetlo.

Rastline môže pomôcť aj obyčajná žiarovka, ktorá poskytuje teplo a umožňuje určité zvýšenie množstva svetla. Žiarivkové svetlá majú nielen dobrý vplyv na rast rastliny, ale môžu byť tiež umiestnené bližšie k rastline, pretože takmer nevyžarujú teplo. Lampy, ktoré sú špeciálne vyvážené pre rastliny, sú k dispozícii v súpravách pre akváriové doplnky.

Svetlo pre izbové rastliny – dôležité pravidlá pre svetelné zdroje

svetlo pre izbové rastliny nápady výzdoba domu roh

  • Lampy musia byť umiestnené priamo nad rastlinami, inak sa zdeformujú
  • Ak je zdroj svetla umiestnený príliš blízko rastliny (menej ako 30 cm), môže vyschnúť. Riziko je obzvlášť vysoké pri žiarovkách s vláknom, ktoré vyžarujú viac infračerveného svetla.
  • Ak chcete zvýšiť účinok žiariviek, skombinujte ich so žiarovkami, ktoré majú príplatok Svetlo pre izbové rastliny z červeného spektra.

Svetlo pre izbové rastliny – ktoré sa cítia pohodlne pri menšom svetle

svetlo pre izbové rastliny efektívne osvetlenie

Svetlo pre izbové rastliny – Aukuben

Tieto vždyzelené rastliny pochádzajú z Japonska a sú vhodné do izbových rastlín na tmavšie miesta. V miestnosti môže byť vysoký až 1,5 metra. Má rovné, dobre vyvinuté vetvy. Jeho listy sú oválne, až 20 cm dlhé a asi 5-6 cm široké. Konce listov sú špicaté a ich povrch je hladký a lesklý. V závislosti od odrody majú zelenú farbu alebo obsahujú aj žltkasté škvrny a pruhy.

Luk konope

Luk konopný je trváca, vždyzelená rastlina z Južnej Afriky. Dosahuje výšku až 60 cm a kvitne v júli.

Fittonia

Fittonia sú vhodné izbové rastliny pre tmavšie miesta v dome. Sú to nízko popínavé rastliny s oválnymi listami, ktorých žilky sú buď biele, ružové alebo červené. Druhy s väčšími listami sú o niečo citlivejšie a starostlivosť o ne je náročnejšia. Fittonie potrebuje na listoch stálu teplotu a dostatok vlahy. Táto rastlina je taká ideálna pre rohy miestnosti, pretože nemá rada priame slnečné svetlo.

Filodendron

Táto rastlina je k dispozícii ako popínavá rastlina, tak aj ako obyčajná. Prvé prispôsobujú najľahšie a najrýchlejšie tmavšie miesta. V tomto prípade by však mala byť pridaná opora, ktorá je obalená machom, aby udržala vlhkosť. Väčšina papradí, dlaní a fíg je tiež vhodná izbová rastlina do rohov miestnosti a cíti sa príjemne pri slabšom svetle.

Závit piestu

Klasová niť je necitlivá a silná rastlina, ktorá sa na tmavých miestach cíti príjemne. Vzory ozdobných listov sú zachované kvôli minimálnym požiadavkám na svetlo 300 až 350 luxov. Malé červené alebo oranžové plody môžu rásť na jar. Mali by ste však mať na pamäti, že všetky časti rastliny sú veľmi jedovaté.

Ševcovská dlaň

Táto rastlina pochádza z Japonska a ľahko sa pestuje ako izbová rastlina. Patrí do rodiny ľalií. Listy sú široké a vždyzelené a dosahujú dĺžku až 70 cm. Kvety sú malé a purpurovo-hnedej farby. Existujú aj druhy, ktorých kvety sú krémovej farby alebo škvrnité.

svetlo pre izbové rastliny moderné zariadenie svieže

svetlo pre izbové rastliny dekorácia prirodzeného životného priestoru    svetlo pre izbové rastliny sadzače dreva sú veľmi zaujímavé

svetlo pre izbové rastliny vystavené priamemu slnku svetlo pre interiérový dizajn izbovej rastliny

svetlo pre izbové rastliny fittonia málo svetla