Dom a záhrada

7 tipov, ako zalievať záhradu a navrhnúť záhradu podľa potreby vody

Záhrada zalievanie tipy kamenný krb voda funkcia výsadby

Nikto samozrejme nemôže poprieť krásu dobre udržiavanej záhrady. Keď ale do voľnej krajiny pridáte rastliny, dodáte vašej záhrade značnú dávku krásy. Rastliny filtrujú vzduch a vodu zo znečisťujúcich látok. Sú tiež schopné výrazne ochladiť mestské prostredie a pri správnom umiestnení vám môžu ušetriť peniaze. Tu u nás teraz zistíte, ako si môžete navrhnúť záhradu podľa tamojších požiadaviek na vodu. Ponúkame vám sedem užitočných, praktických Tipy na zalievanie záhrady. Sedem tipov by ste mohli prijať aj ako druh návodu na obsluhu.

Tipy na zalievanie záhrady

tipy záhradné závlahové rastliny zóny trávnik nášľapné kamene

1. Vyberte si rastliny, ktorým sa bude dariť

Pri výbere rastlín ich musíte tiež mať Tipy na zalievanie záhrady obavy. Najprv sa pozrite na svoju topografiu záhrady, množstvo slnečného svetla v nej a typ pôdy. Pri práci v záhrade by ste si mali dobre uvedomiť jej výhody a nevýhody. Toto je jediný spôsob, ako vytvoriť nové zóny výsadby a zoskupiť svoje rastliny podľa ich potrieb zalievania. V našom predchádzajúcom článku sme už vysvetlili tri typické zóny v záhrade podľa požiadaviek vody na tamojšie rastliny. Jedná sa o oázu, prechodovú zónu a suchú zónu. Je to účinný spôsob, ako zostaviť mapu vašej záhrady.

Tipy na polievanie záhrady – vytvarujte zóny výsadby

tipy záhradné zavlažovanie druhy rastlín distribuovať

Počet rastlín v každej zóne je možné zvážiť vo vzťahu k potravinovej pyramíde, napríklad rastliny odolné voči suchu môžu slúžiť ako základ trojuholníka, prechodné rastliny potom stoja v strede a špička trojuholníka je pomysleli si oázové rastliny. Rastliny tolerantné voči suchu na dne pyramídy zaberajú najväčšiu plochu na výsadbu. Táto záhradná zóna s nízkym obsahom vody by mala vydržať dlhé, horúce a suché obdobia bez vody. Do tejto zóny sú vhodné rastliny ako agáve, juka, šalvia, okrasná tráva a dokonca aj bylinky ako rozmarín a levanduľa. Môžu byť ďaleko od vodného zdroja a stále sa im darí.

Tipy na zavlažovanie záhrady Zóny tipov na trávnik

Stred trojuholníka je vyhradený pre rastliny, ktoré v období sucha potrebujú dodatočnú zálievku. Táto prechodná záhradná zóna by mala prekvitať počas krátkych období sucha, ale zalievanie je potrebné približne po štyroch týždňoch. Mohli by ste tu zasadiť mnoho kríkov a trvaliek, ako sú echinacey (slnečníky – rôzne druhy), sedmokrásky a kany (kvetinová trstina – rôzne druhy).

Na vrchole vašej pyramídy sú vyslovene smädné rastliny, ktoré treba zalievať najviac. Táto oázová zóna je v zásade blízko domu. Tu sú vaše kvetináče zvyčajne na verande alebo v bezprostrednej blízkosti zavlažovacieho zdroja, kde sú rastliny, ktoré potrebujú vodu, zoskupené, aby bola závlaha efektívnejšia..

Tipy na zalievanie záhrady pri výsadbe dreveného záhradného plotu

2. Zlepšenie pôdy

Samozrejme, musíte dobre poznať zloženie svojej pôdy. Skôr ako začnete obrábať postele alebo kosiť trávnik, dôrazne sa odporúča otestovať si pôdu. Výsledky vás prevedú k aditívam do pôdy pre pôdu bohatú na živiny a správnemu pH pre rastliny, ktoré potrebujete na to, aby všetko vo vašej záhrade prosperovalo. V mnohých prípadoch sa po takýchto pôdnych testoch ukazuje, že je potrebné pridať veľké množstvo organickej hmoty. Každý typ pôdy z toho môže mať iba prospech. Prídavok organických látok, ako je kompost, vytvára drobivú pôdu a zlepšuje odvodnenie a zadržiavanie vody v akomkoľvek type pôdy. Vaše rastliny tak budú optimálne zásobené živinami. Bohatá, voľná, krehká pôda podporuje dobrý vývoj koreňov a znižuje potrebu vody pre rastlinu.

Tipy na zalievanie záhrady s kvetinovým vzorom a trávou

3. Vytvorte zelený trávnik

Väčšina z nás chce vo svojej krajine zelený trávnik, iní ho nechcú vôbec. Tráva je tiež rastlina, ktorá ponúka výhody. Väčšina tráv vyžaduje pravidelnú údržbu, aby vyzerala zelená a zdravá celé leto. Uvažujete nad tým, aký veľký by mal byť váš trávnik? To závisí iba od vašich prianí a osobných preferencií, od toho, čo presne potrebujete a na čo budete trávnik používať. Nezabudnite tiež, že ak sú trávniky využívané na rekreačné aktivity, môžu existovať alternatívne možnosti.

Tipy na zavlažovanie záhrady dažďová voda zbiera mulč

Pri výbere semien trávy by bolo najlepšie vybrať tie, ktoré vo vašej oblasti vytvoria krásny zelený trávnik a s príslušným množstvom slnečného svetla. Väčšina tráv vyžaduje plné slnko, ale existuje niekoľko odrôd, ktorých semenám sa bude dariť aj v tieni. Nechajte svoju trávu vyrásť, sedem až desať centimetrov, tráva ju chladí a stratí sa tak menej vody. Pri aplikácii hnojív alebo herbicídov vždy dôsledne dodržiavajte pokyny a používajte ich v správny čas.

4. Použite mulč

Tipy na zavlažovanie záhrady mulčujte vlhkosť pôdy kvety zeleninu

V prírode sa mulčovanie deje prirodzene. Je to dobrý príklad, ktorý je potrebné dodržiavať v našich kultivujúcich záhradách. Mulč prináša veľa pozitívnych účinkov na vzhľad vašej krajiny, mulč zmierňuje teplotu pôdy, spomaľuje eróziu a potláča buriny, ktoré kvôli potrebám vody silne konkurujú vašim rastlinám. Mulč znižuje stratu pôdnej vlhkosti o 10 až 25 percent a vydrží dlhšie po pridaní extra organickej hmoty. Na začiatok výsadby položte asi desať cm mulča a každú sezónu pridajte určité množstvo. Na zalesnené záhony a jednotlivé stromy nepoužívajte viac ako sedem cm mulča a na jednoročné záhony nie viac ako 5 cm. Dbajte na to, aby bol mulč vzdialený od stoniek alebo koruniek rastlín.

tipy funkcia zavlažovania záhrady čiernym štrkom

5. Efektívne využívajte vodu

Záhrady navrhnuté podľa požiadaviek rastlín na vodu tam v skutočnosti potrebujú len toľko vody, aby udržali zdravie a vitalitu rastlín. Teraz teda máte možnosť inteligentným spôsobom obmedziť používanie vody. Zoskupte rastliny s podobnou potrebou vody. Ak je to žiaduce, môžete tiež nainštalovať kvapkové zavlažovanie alebo použiť lejakové hadice na kvetinové alebo zeleninové záhony. Pri jednotlivých, novo vysadených stromoch odvádzajte vodu priamo ku koreňom. Použite konce hadíc s nízkym prietokom, aby voda mohla pomaly prúdiť ku koreňom rastliny. Zavlažovanie kmeňa stromov znižuje vyparovanie a dáva spóram plesní alebo pôdnym chorobám malú šancu rozšíriť sa na listy.

tipy záhradná zálievka zelenina časti rastlín

6. Zalievajte svoju záhradu efektívne

Záhradný dizajn podľa požiadaviek na vodu neznamená, že by ste nemali vôbec zavlažovať. Systémy kvapkovej závlahy a závlahových hadíc sú účinnejšími variantmi zavlažovania ako postrekovanie nad zemou. Pokiaľ sú zavlažovacie systémy správne navrhnuté, nainštalované a spravované, predstavujú vysoko účinný prostriedok starostlivosti o vašu krajinu a trávniky. Najlepšie je polievať krajinu skoro ráno, aby ste minimalizovali vyparovanie. Listom tiež zostane dostatok času na sušenie, čo zníži pravdepodobnosť plesní a chorôb. V prípade potreby nepolievajte, pretože je to pre ňu konkrétny deň v týždni. Myšlienka inštalácie dažďových senzorov pre automatické zavlažovacie systémy je veľmi užitočná.

7. Zbierajte dažďovú vodu

tipy záhradná závlaha systém zberu dažďovej vody zavlažuje zeleninu

Pri navrhovaní vášho dvora musí byť vašim cieľom zozbierať čo najviac vody, ktoré sa dostane na váš pozemok. V tejto súvislosti je vhodné dažďovú vodu čo najviac šetriť a neskôr využiť v poľnohospodárstve. Túto vodu môžete použiť na polievanie rastlín v období sucha. Správne nainštalované sudy zachytávajú dažďovú vodu pri malých požiadavkách na vodu alebo je možné pre veľké aplikácie nainštalovať cisterny.

sucho skvelé rastliny tipy na polievanie záhrady

To je naše Tipy na zalievanie záhrady a krásny záhradný dizajn podľa požiadaviek na vodu. Ak sa nimi budete riadiť a budete vodu využívať efektívne, ušetríte aj cenné prírodné zdroje, čas a peniaze. Je to ekologický spôsob, ako udržiavať krásnu zelenú záhradu, ktorá bude vyzerať skvele aj v období sucha. Prajeme vám veľa zábavy a príjemných chvíľ pri práci v záhrade!

záhradné zavlažovanie plánovanie návrh rastlín druhy tipy

Záhradné zalievanie tipy rozdelenie rastlín ilustrácie     Tipy na polievanie záhrady, výsadba lavičky z kamenného múru