DIY

Prerobte a ozdobte taburetku Bekväm: nápady pre kutilov

stolička bekväm okorení nočný stolík v spálni

Ak hľadáte univerzálny kus nábytku s nadčasovým dizajnom, Ikea nemôžete ignorovať. Výrobca je vďaka svojim dizajnom celosvetovo obľúbený – a práve preto, že väčšina výrobkov má základný vzhľad, je v interiéri možné ich predstavenie rôznymi spôsobmi. Tu nastupuje kupujúci – necháva svojej kreativite voľný priebeh a nábytok okorení farbou, zvyškami tapiet a washi páskami. Remeselníci ich môžu dokonca prerobiť. Keď sa funkčnosť pôvodného konceptu stretne s kreativitou zákazníka, vzniknú očarujúce jedinečné položky, ktoré dodajú interiéru domácky charakter. Ako dôkaz vám ukážeme niekoľko DIY nápadov, ktoré môžete použiť pri redizajne tak obľúbenej stoličky Bekväm. Či už ako vzdelávacia veža pre deti, ako elegantný nočný stolík v spálni alebo ako polička na knihy v obývacej izbe – možnosti dizajnu sú jednoducho nekonečné! Nechajte sa inšpirovať návrhmi a možno nájdete ten, ktorý by ste si chceli vyrobiť sami.

Taburet Bekväm ponúka ďalšie sedenie pri jedálenskom stole

jedálenský kút stoličky bekväm navrhnite svoje vlastné nápady

Taburetka Bekväm je vyrobená z neupraveného masívneho dreva, prírodný materiál je mimoriadne odolný, ľahko sa ošetruje a na požiadanie je možné ho natrieť a nalakovať. S rozmermi: 43 cm široký, 39 cm hlboký a 50 cm vysoký sa tento kus nábytku ukazuje ako priestorovo úsporná alternatíva k stoličke. Jeho kompaktný rám s dvoma schodmi vydrží maximálne zaťaženie 100 kg. Kroková stolička zároveň váži v porovnaní s podobnými výrobkami výrazne menej. Otváranie na držadle umožňuje ľahký transport. Rýchla a jednoduchá montáž sa stala charakteristickým znakom švédskej spoločnosti.

Všetky výrobky Ikea sa dajú rozpoznať aj podľa jednoduchého vzhľadu – presne v škandinávskom štýle. Bekväm v skutočnosti nie je výnimkou – vďaka jasným líniám a jazyku sochárskeho dizajnu vyzerá moderne. Dizajn sa obzvlášť harmonicky spája s puristickým nábytkom – a napríklad v bielej jedálni sa hodí k elegantnej postave. Týmto spôsobom môže byť kus nábytku predstavený aj neošetrený – môžete ho použiť ako ďalšie sedadlo, keď prídu hostia. Deti na ňom budú samozrejme tiež radi sedieť. Náš tip: Trend mixu a zápasov sa v posledných rokoch úspešne etabloval. Môžete kombinovať niekoľko stoličiek vyrobených z rôznych materiálov a nastaviť stoličku ako prízvuk.

Premeňte stoličku Bekväm na vežu na učenie

dostal stoličku učenie veža biela bezpečnosť detí

V poslednej dobe sa kus nábytku vkradol do kuchyne mnohých rodín – veže na učenie. Ako súčasť zariadenia priateľského k deťom si len ťažko vieme predstaviť interiér bez neho. Tí najmenší môžu pomáhať s varením, spoznávať novinky na pracovnej doske a sledovať svojich rodičov – inými slovami, prakticky sa môžu podieľať na rodinnom živote v kuchyni. Vzdelávacia veža sa však používa nielen v kuchyni – v prvých rokoch je oblečenie a knihy pre malých v detskej izbe zvyčajne príliš vysoké. S kusom nábytku je všetko na dosah.

Bekvämskú stoličku je možné premeniť na takú vzdelávaciu vežu. Rám je vyrobený z drevených lamiel a na konci je priskrutkovaný k stoličke. Aj neskúsení kutilovia si môžu svojpomocne postaviť projekt za jeden víkend. Na konci môžete stoličku natrieť. Vyberte si farbu, ktorá nezvyšuje riziko pošmyknutia. Normálny lak a niektoré lesklé farby na steny sú pre remeselný projekt dosť nevhodné.

Zo stoličky Bekväm sa stane stojan na kvety

Nechajte bekväm rastlinu stolice stáť

Ak vám dlaždice a farba na stenu zostali z poslednej renovácie, môžete ich použiť na ďalší projekt – stoličku schodiska namaľujte akcentovou farbou (ak chcete stojan s kvetmi postaviť na balkón alebo terasu, potom vyberajte špeciálne pre použite vo Vhodných farbách pre vonkajšie oblasti) a prilepte dlaždice na schody. Potom naň môžete naaranžovať kvetináče. Dlaždice ochráni citlivé drevo pred vlhkosťou a zabráni tvorbe plesní. Ukážte stojan s kvetmi na mieste chránenom pred vetrom na stabilnom povrchu.

bekväm stolička bočný stôl farba diy nápad

Stojan na kvety harmonicky zapadá aj do obývačky – môže byť tiež umiestnený ako príručný stolík vedľa pohovky a poskytuje opornú plochu pre diaľkové ovládače, časopisy a malé izbové rastliny. Páska a farba Washi pomáhajú zabrániť tomu, aby sa praktická stolička rýchlo nudila. Papierovú pásku jednoducho prilepte na povrch, aby sa vytvorili geometrické vzory a nábytok bol natretý rôznymi farbami. Keď povrch úplne vyschne, môžete pásku opatrne odstrániť. Voliteľne si môžete vytvoriť šablóny listov sami a postriekať stoličku farebným sprejom. Podľa toho, ako sú motívy prepracované, môže kutilský projekt trvať niekoľko hodín.

Bekvämská stolička ako stojan na topánky na chodbe

dostal stoličku nápady pre domácich majstrov skriňa na topánky skriňa hala

Voľba správneho nábytku do predsiene je často veľkou výzvou – malo by šetriť priestor a zároveň pôsobiť elegantne. Taburetku Bekväm je možné behom chvíľky premeniť na samostatne vyrobený stojan na topánky. Môžete ho tiež vybaviť háčikom na oblečenie. Praktický nápad pre páry – topánky sú umiestnené na podlahe a v prvom kroku sú v druhom kroku umiestnené rukavice, slnečné okuliare, knihy, hodinky a kľúče. Na háčiku kabátu sú zavesené kabáty a kabelky. Vždy tak máte prehľad a vždy ráno nájdete na jednom mieste všetko potrebné.

Stupňovú stoličku je možné v detskej izbe inscenovať rôznymi spôsobmi

dostal stoličku prerobiť nápady pre domácich majstrov útržky tapiet

Stupňovitá taburetka sa ukazuje ako skutočne všestranná a nájdete ju aj v detskej izbe. A hoci s jemnou farebnou schémou na balkóne, v kuchyni a v obývacej izbe mizne v pozadí, stáva sa skutočným výrokom v detskej izbe. Tu môžete nechať svoju kreativitu voľne plynúť a experimentovať s výraznými farbami. Vymaľujte kus nábytku tyrkysovou farbou a krok a sedadlo ozdobte kúskami tapiet. Už ste vyrobili príjemný detský stôl – kde dieťa môže maľovať, čítať alebo sa hrať. Večer môžete schodovú stoličku využiť ako nočný stolík. Ak prídu priatelia, ponúka ďalšie sedenie.

dostal prestavbu stoličky maľovanie prestrojenej sedačky z umelej kožušiny

Voľný priestor je často príliš obmedzený, najmä v detskej izbe. Potom rodičia hľadajú možnosti zariadenia šetriace priestor. Skladací stôl spolu so schodovou stoličkou tvoria kompaktný vzdelávací priestor. Vankúš na sedenie vyrobený z umelej kožušiny ponúka optimálne pohodlie pri sedení a premení jednoduchý kus nábytku na skutočnú pútavosť. Podľa toho, akou farbou stoličku natriete, môžete ju zinscenovať v dievčenskej aj chlapčenskej miestnosti.

dostal stoličku detskú kuchyňu urob si sám diy

Detská kuchynka je veľmi obľúbeným darčekom – na trhu je k dispozícii množstvo variantov. Prekvapenie sa stane oveľa osobnejším, keď postavíte detskú kuchynku pre najmenších. Na projekt potrebujete iba tri gombíky, tabuľovú farbu, kriedu, lepidlo na drevo a kov, odtokový stojan a príslušenstvo (staré hrnce, plechovky, lyžice atď.) Na začiatku opatrne poutierajte stoličku mokrou handrou, nechajte vysušte a potom použite kroky Namaľujte tabuľu. Nechajte niekoľko hodín zaschnúť, medzitým zaskrutkujte odtokový stojan pod horný stupeň. Potom tlačidlá zafixujte špeciálnym lepidlom. Na konci nakreslite horúce platne na horný stupeň kriedou. Hotovo! Mimochodom, asi najväčšou výhodou dizajnu je, že sa dá prenášať tam a späť v rôznych miestnostiach. Ak sa s ním dieťa chce hrať, môžete si spolu „variť“ v kuchyni alebo sa za dobrého počasia hrať vonku na terase. A ak by detská kuchynka prestala byť zaujímavá, môžete taburetku Ikea jednoducho premaľovať, odstrániť gombíky a odtokový stojan.

dostal stoličku na maľovanie stola nápady do detskej izby

Maľovací stôl jednoducho patrí do škôlky – obzvlášť batoľatá vo veku od 1 do 6 rokov radi maľujú. Podporuje to ich motoriku, posilňuje sebavedomie a trénuje mozog. Na začiatku môžu drobci držať pero v pästi. Postupne sa vyvíja technika a od tretieho roku začínajú kresliť jednoduché ľudské tváre. Tento proces pomáha batoľaťu vyrovnať sa so svojimi pocitmi a ďalej rozvíjať kognitívne schopnosti. Takže ani s obmedzeným životným priestorom by ste sa bez neho nemali zaobísť. Na tento účel sa ideálne hodí taburetka Ikea – malí sedia stabilne a môžu sa venovať maľovaniu. Súčasne sú ich pohyby nôh obmedzené, takže nemôžu zrazu nepozorovane vstať a pridať obrázky do neďalekej bielej lesklej skrinky.

Taburet Bekväm ako dodatočná podporná plocha v záhradnom prístrešku

dostal stoličku jedálenský kút podpora oblasti vidieckeho štýlu

Malá taburetka nie je len štýlovým kusom nábytku v dome, ale môže slúžiť aj ako polička v záhradnej chatke. Jeho kompaktný dizajn je obzvlášť užitočný, keď je priestor obmedzený. Perfektne sa hodí pod záhradný stôl a je možné ho kombinovať s nástennými policami a inými systémami úložných priestorov. Dá sa použiť aj ako rebrík. V každom prípade, ak stolička zostane vonku, mali by ste jej povrch utesniť špeciálnym ochranným lakom a urobiť ho vodotesným. Voliteľne ho môžete odstrániť. V týchto prípadoch sa môžete zaobísť bez olejovania – drevený nábytok sa olejuje raz za rok, ak je povrch inak neupravený. Úplne postačuje však farba alebo lak.

Navrhnite starú chodbu – transformujte taburetku Bekväm na starožitný kus nábytku

dostal prestavbu stolice ošarpaný elegantný vchod do domu

Vintage kusy nábytku majú nezameniteľné kúzlo – ich krivé línie a jemne ošúchaná farba dodávajú romantický nádych vašim štyrom stenám. Ale aj keď na blšom trhu nemôžete nájsť to, čo hľadáte, môžete vzhľad jednoducho napodobniť. Shabby Chic je názov konceptu, ktorý premieňa nové na staré. Drevený nábytok je možné bez problémov okoreniť. Stolicu utrite vlhkou handričkou a nechajte úplne vyschnúť. Potom naneste základňu a vrstvu farby na konci. Len čo je stolica úplne suchá, môžete okraje opatrne prebrúsiť brúsnym papierom – vznikne tak „použitý“ vzhľad. Vintage a ošumelý elegantný nábytok je možné perfektne skombinovať so sedačkou alebo kreslom Chesterfield. Čerstvý nádych môžete dodať aj zariadeniu obývačky v námornom štýle.

Taburetka Bekväm ako príručný stolík v škandinávskej obývačke

bekvam stoličky odkladacie stolíky obývačka škandinávsky štýl bývania

Monochromatická farebná schéma je stále obľúbenejšia – v minimalistickom životnom štýle vyzerá moderne, v zariadeniach v trendovom industriálnom štýle umožňuje, aby si krásne lampy a živé doplnky prišli na svoje. V škandinávskom interiéri čiernobiely interiér boduje jednoduchým puristickým vzhľadom. Nečudo, že tam Bekvämská stolička harmonicky ladí. Dizajn vedľa rohovej sedačky dokonca redukuje jemnú postavu pre dvoch.

Správna starostlivosť o stoličku Bekväm

dostal stojan na stoličku na topánky vyrobte si sami

Drevený nábytok vyžaduje osobitnú starostlivosť. Nábytok Ikea sa dodáva neupravený. Potom môžete byť buď ošetrení glazúrou – úprava glazúrou Ikea má protišmykový efekt, a je preto ideálnym variantom, ak sa kus nábytku používa v dome – napríklad v detskej izbe, spálni alebo obývačke. Ak existuje riziko zvlhnutia povrchu (napríklad na vzdelávacej veži), mali by ste sa rozhodnúť pre vodoodpudivý ochranný lak a použiť ho na tesnenie dreva. Ak sa nábytok natiera, určite by ste mali použiť podklad. Ak sa vám lak alebo farba po chvíli začne odlupovať, musíte povrch opatrne obrúsiť, dôkladne očistiť od prachu, nechať vyschnúť a až potom ho opäť naolejovať, nalakovať alebo zafarbiť.

Ak ozdobíte schodovú stoličku tapetami alebo washi páskami, mali by ste očakávať, že neskôr bude ťažké odstrániť lepidlo. Aby ste zabránili vyblednutiu farieb, nemali by ste drevo ani vystavovať silným slnečným lúčom. Tapeta a washi páska tiež zle znáša vodu. Najlepšie je vyčistiť ju mierne navlhčenou handričkou a potom nechať úplne vyschnúť. Zaistite, aby bola stolica v určitej vzdialenosti od radiátorov. Ak ho chcete vystaviť na balkóne alebo terase, mali by ste preň ideálne zvoliť kryté, chránené miesto.

dostal washi pásku ozdobiť bočný stolík stoličky