DIY

Šitie plátnom – 15 nápadov, tipov a alternatív pre domácich majstrov

Šitie rolkami-obchod-rôzne-farby-motívy-vzory

Olejovka je tkanina potiahnutá olejovou farbou, ktorá je vodotesná a vhodná na mnohé účely. Nájdete ho vo všetkých možných farbách a je možné ho prispôsobiť každému interiéru. V tomto článku uvádzame niekoľko nápadov, ako na to Šitie handričkou predtým, ako aj niekoľko tipov na správnu aplikáciu látky. Ďalej sú uvedené niektoré nápady pre domácich majstrov bez šitia, ktoré je ľahké si vyrobiť sami.

Šitie plátnom – zvláštnosti látky

Šitie olejovou tkaninou obojstranné prestieranie-kockovaná hrana

Oilcloth je vinylový materiál s bavlnenou podložkou. Jeho najkrajšou vlastnosťou je odolnosť voči vode, vďaka ktorému je tkanina ideálna na prestieranie a prestieranie, pretože sa dá ľahko zotrieť. Na uskladnenie pred šitím je dôležité tkaninu sformovať do rolky a nechať ležať naplocho, inak hrozí pokrčenie. Okrem toho by ste mali byť opatrní pri šití šijacím strojom, pretože materiál je vinyl a vyžaduje silu oboch rúk.

Existuje alternatíva k handričke, a to potiahnutej bavlne, ktorá je drahšia a menej trvanlivá.

Okrúhly obrus – prešite obrusom

Šitie olejovým obrusom jedálenský stôl-okrúhly obrus-nepremokavé-kockované broskyne

Ako už bolo spomenuté, obrus je ideálny na obrusy, najmä na jedálenský stôl v záhrade alebo na terase. Ak chcete vytvoriť tento krásny okrúhly dizajn, mali by ste najskôr zmerať stôl a vystrihnúť dokonalý kruh. Potom ďalším obrusom vystrihnite ľubovoľný okraj na obrus a obe časti zošite strojom.

Šitie opakovane použiteľného veka na misku

Šitie utierkou miska-veko-sušienky-pistácie-pukance

Tieto vrchnáky na olejové utierky na misky a misky sú užitočným doplnkom vašej domácnosti. Sú perfektné na skladovanie zvyškov jedla, prísad na varenie, orechov a mnohých ďalších. Sú vodotesné, a preto sú vhodné aj do chladničky. Potrebné materiály na šitie vrchnákov misiek sú: plátno, gumička, predpínacia páska, pravítko, nožnice, ihla, niť a zvinovací meter.

Ušitie kabelky s handričkou – ideálne na leto

Šitie plátenou plážovou taškou-makeup-tašky-kvetinové-motívy

S handričkou na textil si môžete sami ušiť zodpovedajúce kozmetické taštičky a kabelky. Látka je vďaka svojej vodeodolnosti ideálna na pláž. Na šitie tašiek s handričkou môžete vyhľadať vzor a vyskúšať si ušiť zvolený dizajn doma.

Šitie farebných prestieraní na plátno

misa na šitie-vosk-plátno-moderné-prestieranie-kvetinový-motív-kockovaná-hrana

Ak chcete, aby bol váš stôl na leto krajší a farebnejší, vyskúšajte tieto pestrofarebné prestierania. Môžu byť šité z oboch strán a dajú sa ľahko zotrieť.

Šitie plátnom – vyrobte si vlastné obdĺžnikové podložky

šijacie-voskové-plátno-vodotesné-podložky-poháre-koktaily-čerešne

Tieto podložky môžete ušiť do domácnosti alebo ako darček pre priateľov. Ľahko sa vyrábajú a sú k dispozícii v akejkoľvek farbe. Potrebným materiálom je handrička na olej, nožnice a šijací stroj.

Šitie hranatých tácok handričkou – krátky návod

súprava na šitie-voskoviek-obdĺžnikových-štvorcových-podložiek

Najprv si z plátna vystrihnite štvorčeky. Na dráhu sú potrebné dve políčka. Zarovnajte štvorce s vrchmi látky a zošite ich okolo troch strán. Štvrtú stranu nechajte otvorenú. Keď ste skončili so šitím, nožnicami odstrihnite rohy. Dráhu čoskoro prevráťte hore nohami, sklopte otvorenú stranu a držte ju pomocou viacúčelových svoriek. Nakoniec zošite strojom steh okolo celej podložky tak, že zatvoríte aj otvorenú stranu.

Károvaná záhradná zástera vyrobená z plátna

šijacie-voskové-látkové-záhradné-zásterové-tašky-záhradnícke-hrnce

Pracujete veľa v záhrade? Potom určite potrebujete záhradnú zásteru s množstvom vreciek na náradie. Na zástere z olejovej utierky nezostanú žiadne škvrny a veľkosť vreciek si môžete ušiť podľa svojich potrieb.

Šitie plátnom – vyrobte si látkové tašky sami

tašky na šitie-voskových tkanín-rôznych veľkostí-farieb

Látkové tašky sú pohodlné a majú mnoho použití. Sú perfektné na make -up alebo ceruzky. Šitie látkových tašiek na zipsy s handričkou je trochu časovo náročnejšie, ale výsledok sa vám bude určite páčiť. Kompletné pokyny nájdete v nasledujúcom videu:

Olejovka ako ozdoba a šperk

ušiť-vosk-tkanina-lepidlo-cachepot-sukulentné-náramky-koža

Existuje mnoho spôsobov, ako šiť plátno. Môžete si vyrobiť vlastné náramky so zaujímavým dizajnom alebo ich darovať priateľom. Okrem toho je možné krásne kvetináče na sukulenty vyrobiť z recyklovaných plechoviek a farebných utierok. Vyhadzujete teda plechovky a nemrháte peniazmi na kvetináče. Určite stratégia win-win!

Ušite si veniec na večierky pomocou vaty

Šiť-vosk-plátno-farebné-veniec-párty-terasa-dekorácia

Girlanda z plátna je perfektnou ručne vyrobenou ozdobou detských narodenín alebo záhradných párty. Keď prší, nemali by ste si robiť starosti, pretože tkanina zostáva vždy suchá. Vystrihnite krásne tvary a použite svoju predstavivosť na šitie kreatívnych vencov.

Farebný peračník s Plátno bez šitia

voskové plátno-bez-šitia-farebné-pero-vreckové-vreckové na suchý zips

Alternatívou k šitiu plátnom je lepenie a používanie suchých zipsov. Vrecká na pero si napríklad môžete vyrobiť sami bez šijacieho stroja a so skvelým vzhľadom. Potrebnými nástrojmi sú len textilné lepidlo, ceruzka, pravítko a nožnice a materiály – tkanina, utierka a suché zipsy.

DIY taška – namiesto šitia lepidlo

peňaženka na voskové pero-vrecko-bez šitia-na mobil

Túto malú lepenú tašku môžete použiť na smartphone, notebooky, perá alebo jednoducho ako kozmetickú taštičku. A najlepšie je, že farbu a motívy si vyberiete vy.

Ušite kvetinové podložky pod obrus

šitie-voskovych-latkovych-podloziek-roznych-tvarov-koktailov-leto

Podtácky do kvetov z plátna sú ideálne na letnú záhradnú párty. Na to potrebujete plátno s kvetinovými motívmi, nožnice, ihlu a niť. Ak sú kvetinové vzory veľké, stačí strihať pozdĺž kvetov, aby získali tvar. Potom prišite rohy zodpovedajúcou niťou a letné tácky na chladené koktaily sú pripravené.

Podnos na potraviny prikryte utierkou

Vosková tyčinka-zelená-pokrytá-tácka na jedlo-sukulentné kvety

Táto myšlienka je opäť bez šitia a je veľmi jednoduché ju urobiť sami. Zvyčajný podnos na jedlo je oveľa krajší, keď je naň nalepený zodpovedajúci plátno.

Šitie olejovou utierkou – okoreníte bielu zásteru

ušiť-vosk-plátno-biela-zástera-korenie-kruhy-kuchyňa

Normálna biela zástera sa dá pekne okoreniť olejovou utierkou. Z látky musíte vystrihnúť všetky šablóny a potom šiť strojom alebo ručne.

Okrúhle podložky – dobrý nápad na šitie plátnom

ušiť-vosk-plátno-ružové-tácky-ovocné-kvetinové-motívy-limonáda

Ako ďalší nápad uvádzame tieto dievčenské tácky, ktoré sú obojstranné a hodia sa do rôznych interiérov. Princíp blízkosti je rovnaký ako pri kvetinových podložkách, ale dizajn závisí od handričky.

Poličky zakryte handričkou

šiť-voskové-handrové-poličky-kryt-vodotesné-kovové-koše

Olejovka je ideálna na skrášlenie akéhokoľvek úložného priestoru – môžete ňou okoreniť police v šatníku, v suteréne alebo dokonca v kuchyni. Hodí sa dokonca aj do technickej miestnosti, pretože sa ľahko čistí a je vodotesný. Jednoduchý kovový košík môžete tiež premeniť na krásny riad s farebnou handričkou.

Okoreňte svoju zásteru handričkou – ľahký nápad urob si sám

šitie-voskované-zástera-korenie-diy-ľahké

Na zásteru môžete namiesto prišitia tiež prilepiť rôzne prvky. Potrebujete lepidlo na textil a svoju predstavivosť. Odporúčame zásterku okoreniť krstným menom alebo prezývkou, aby ste prekvapili špeciálnu osobu.

* Pokyny k viečkam misy nájdete na tejto stránke stránku.

* Pozrite si úplné pokyny k vrecku na šitie pera tu.

* Pokyny na šitie podložiek pod olejovú tkaninu nájdete na tomto mieste odkaz.