Diéta

Kapustová polievka na chudnutie: Základné zásady diéty kapustovej polievky, plán stravovania a recepty

Crash diéty sú obľúbené po celom svete, obzvlášť po prázdninách. Kapustová polievka na chudnutie je názov najnovšieho týždňového výživového plánu, ktorý nás má údajne opäť schudnúť za menej ako 7 dní. Ráno, napoludnie, večer: týždeň sa konzumuje iba kapustová polievka. A v skutočnosti by podľa mnohých správ mala kapustová polievka to, čo sľubuje. Ale za akú cenu? Podrobne sa pozrieme na diétny plán a dáme vám niekoľko receptov na nízkokalorické kapustové polievky.

Kapustová polievka na chudnutie: Základné zásady diéty kapustovej polievky

Kapustová polievka recept na chudnutie so zeleninou ako prílohou

Bleskové diéty sľubujú rýchle výsledky. Zatiaľ čo väčšina nárazových diét sa čiastočne alebo úplne zdržiava jedenia, kapustová polievka zje toho čo najviac. Dôvod: kapusta je ťažko stráviteľná a spracováva sa pomaly. Kapustou spálime viac kalórií, ako sme spotrebovali. Takže teoreticky, keď sa varí nízkokalorická polievka s kapustou, stimuluje sa naše trávenie a telo spotrebuje viac energie ako obvykle. Výsledok na seba nenechá dlho čakať: behom týždňa by ste mali schudnúť až sedem kilogramov. Pomôcť by malo nielen trochu spomalené trávenie. Niektorí odborníci na výživu v USA tvrdia, že kapusta je tiež spaľovačom tukov a môže stimulovať spaľovanie tukov v tele. Tieto tvrdenia však ešte neboli vedecky dokázané.

Recept na diétnu kapustovú polievku a diétny plán na chudnutie 7 kíl

Základné zásady diéty kapustovej polievky:

 • Ide o nárazovú diétu, pri ktorej sa stravujete veľmi jednostranne. Rovnako ako všetky nárazové diéty by preto nemalo trvať dlhšie ako týždeň, aby sa predišlo nebezpečnému nedostatku bielkovín, sacharidov a vitamínov.
 • Ako pred každou diétou, aj tu by ste sa mali najskôr poradiť s lekárom. To platí najmä pre ľudí s vysokým krvným tlakom, nedostatkom železa, zlým alebo pomalým trávením a alergikov.
 • Ak máte počas diéty kapustovej polievky alebo po nej akékoľvek zdravotné problémy, mali by ste tiež požiadať o radu svojho rodinného lekára.
 • Pri diéte vypite najmenej 1,5 litra vody. Kapustová polievka je pripravená s veľkým množstvom soli, aby mohla čerpať vodu z tela. Mali by ste preto piť veľa vody, aby ste predišli dehydratácii. Príznaky dehydratácie zahŕňajú svalové kŕče, nevoľnosť a bolesti hlavy. Ak sa silne dehydrujete, môžu sa vám poškodiť aj obličky.
 • Táto diéta je založená na jednoduchom pravidle: jesť nízkokalorickú diétu, spáliť veľa kalórií. Aby bola diéta skutočne účinná, mali by ste recepty vyberať veľmi starostlivo a skutočne dbať na to, aby mali nízky obsah kalórií.
 • Aktívni športovci by mali pri nárazovej diéte skrátiť čas tréningu o tretinu. Ľudia, ktorí necvičia, môžu cvičiť jogu alebo ísť na prechádzku pol hodiny pred jedlom. Takýmto spôsobom sa stimuluje krvný obeh.

Blesková diéta s receptom na kapustu a základnými zásadami

Diéta kapustovej polievky pozostáva z troch etáp. Uvádzame ich nižšie:

1. Príprava. Zbierajte recepty na nízkokalorické kapustové polievky. Prípadne si môžete pripraviť iba jednu polievku na celý týždeň. Potom si môžete vytvoriť výživový plán. Okrem kapustnice by tam malo byť každý deň aj nízkokalorické ovocie. Vyvarujte sa teda čerešní, banánov, liči a hrozna. Jahody, jablká, bobule a hrušky majú nízky obsah kalórií a môžu byť zaradené do jedálneho lístka. Môžete tiež variť zeleninu a podávať ju ako prílohu. Brokolica, fenikel a uhorka majú nízky obsah kalórií. Týždenne by ste sa mali vyhýbať rybám, mäsu a orieškom, ale potom ich pomaly vráťte do jedálnička. Vynechať môžete aj šťavy, smoothie a iné zdravé nápoje. Vyhnite sa sladkostiam, chlebu, ryži a zemiakom. Diéta kapustovej polievky má nízky obsah uhľohydrátov.

2. Príprava polievok a dodržiavanie diéty. Konzumuje sa iba polievka, v niektoré dni je ovocie ako dezert, v iných veľmi malý šalát. Voda sa pije medzi jedlami. Ráno a večer môžete cvičiť pre lepšie trávenie.

3. Po skončení diéty nastáva prechodná fáza, kedy sa postupne zavádza veľké množstvo potravín. Aby ste sa však vyhli jojo efektu, mali by ste svoj jedálniček natrvalo zmeniť. Vyberte si plán zdravého stravovania a skombinujte ho s cvičením, aby ste sa natrvalo zbavili nadbytočných kíl.

V ktorých prípadoch je diéta z kapustovej polievky užitočná a v ktorej nie?

Diéta s uhlíkovou polievkou na chudnutie za týždeň

Kapustová polievka je bleskovo rýchla diéta a ako taká nie je ani obzvlášť zdravá, ani nemôže viesť k pozitívnym výsledkom z dlhodobého hľadiska. Krátkodobá strata hmotnosti je dôsledkom drenáže tela. To znamená: Chudneme, ale naše telo na začiatku nespáli tuky a neútočí na svoje „rezervy“. Bruško sa už po týždni nezmenšuje a boky sa užšie nezužujú. Či a do akej miery je možné vidieť toto zníženie hmotnosti, zostáva otázne. Proti diéte kapustovej polievky hovoria ďalšie argumenty:

1. Po diéte je ťažké pokračovať v chudnutí alebo udržať si vysnívanú váhu. Je to spôsobené tým, že počas nárazovej diéty stresujeme telo. Ak zrazu prijme výrazne menej uhľohydrátov, potom sa pripravuje na núdzovú situáciu. Takáto nevyvážená strava a výrazne znížený príjem kalórií vedú k tomu, že spomaľuje metabolizmus. To má dva dôsledky: Na jednej strane nemôžeme schudnúť rýchlo, pretože naše telo veľmi pomaly premieňa jedlo na energiu. Na druhej strane, akonáhle zjeme opäť viac jedla, začne si vytvárať zásoby vo forme tuku.

Diéta z kapustovej polievky pre rýchle tipy na chudnutie

2. Diéty vás unavia a navodia zlú náladu. Hlad a skutočne nevkusné jedlo vám môžu skutočne pokaziť náladu a jojo efekt môže dokonca vyvolať depresiu. Nízkosacharidová diéta má negatívny vplyv aj na náš mozog. Menej sacharidov znamená menej energie. Menej energie vedie k únave a my môžeme len tie najjednoduchšie úlohy vykonávať slimačím tempom.

3. Na cvičenie už neostáva energia. Ak sa už cítite unavení, nemáte silu cvičiť. Ešte viac: ak trénujete hladní, hrozí vám nízky krvný tlak a závrat. Ak ale necvičíte, ani rýchlo neschudnete.

4. Diéty nie sú dlhodobým riešením. Diéty nie sú to isté ako zdravé stravovanie a neponúkajú dlhodobé riešenie. Ak chcete dlhodobo schudnúť, je lepšie rozhodnúť sa pre vyvážené týždenné menu, piť veľa vody a športovať.

5. Prechod bežný každodenný život môže byť ťažký. Každý, kto drží diétu dlhší čas, si ťažko zvykne na starý každodenný život. To môže viesť k tráviacim alebo žalúdočným problémom.

Kapustová polievka na chudnutie: diétny plán

Kapustová polievka diéta s diétnym plánom na týždeň

Deň 1: Kapustovú polievku jedzte na raňajky, obed a večeru. Ako dezert si môžete dať ovocný šalát z nízkokalorického ovocia.

2. deň: Kapustnica ako hlavný chod a k nej malý zeleninový šalát. V ten deň nejedzte ovocie.

Deň 3: Kapustová polievka ako hlavný chod na raňajky, obed a večeru a vajíčko na tvrdo na obed. Vyhnite sa ovociu, ale na večeru si môžete pripraviť zeleninový šalát.

4. deň: Ak sa vám točí hlava a ste unavení, môžete si k kapustnici dať pečený zemiak s maslom a cesnakom. V opačnom prípade zjedzte na dezert toľko ovocia, koľko chcete.

Deň 5: Kapustová polievka, ktorú môžete podľa chuti zahustiť kokosovým mliekom. Podávame s hrsťou šalátu, veľkou mrkvou a cherry paradajkami.

Deň 6: Ak sa cítite unavení alebo máte závraty, môžete v ten deň jesť banán s jogurtom. V opačnom prípade jedzte po kapustnici nízkokalorické ovocie.

7. deň:  Uvaríme ryžu a podávame ako prílohu. Nejedzte však príliš veľa ryže, kapustnica by vás mala zasýtiť.

Kapustová polievka na chudnutie: recept

Pripravte si recept na kapustovú polievku s nízkym obsahom kalórií

V nasledujúcom texte vysvetľujeme, ako si môžete pripraviť kapustovú polievku na chudnutie sami. V pôvodnom recepte je použitá voda. Vodu však môžete nahradiť kuracím alebo zeleninovým vývarom, aby polievka chutila lepšie. Vývar by ste si mali pripraviť samozrejme sami a nemali by ste používať kocky polievky. Tu sú prísady do kapustovej polievky:

Pripravte si kapustovú polievku na recept na chudnutie

 • 1 biela kapusta, čerstvá, cca 400 g
 • 1/2 zeleru, nakrájaného na kocky
 • 1 veľká cibuľa, nakrájaná nadrobno
 • 3 malé mrkvy, nakrájané nadrobno
 • 1 zelená paprika, nakrájaná na kocky
 • 2-3 strúčiky cesnaku
 • 4 šálky zeleninového vývaru
 • 100 g konzervovaných paradajok, olúpaných a nakrájaných
 • Zmes korenia z 1 čajovej lyžičky bazalky a 1 čajovej lyžičky oregana a 1/2 čajovej lyžičky vločiek červenej papriky a 2 štipiek korenia
 • 3 štipky soli (voliteľné)

Príprava: Všetky ingrediencie dôkladne očistite, umyte a nakrájajte. Vodu alebo zeleninový vývar dajte do veľkého hrnca, priveďte k varu a potom znížte teplotu. Do hrnca pridáme všetky prísady okrem soli a dusíme na miernom ohni 60 minút. Potom osolte, porcujte a rozdeľte do čistých a suchých nádob. Polievku necháme vychladnúť a porcie dáme na dva dni do chladničky. Ostatných zmrazte a nechajte ich počas dňa rozmraziť.

Kapustová polievka diéta na prvý pohľad zásady

Na zeleninový vývar:

 • malá cibuľa, nakrájaná nadrobno
 • 2 strúčiky cesnaku, lisované
 • 3 mrkvy, nahrubo nasekané
 • 1 paštrnák, nahrubo nasekaný
 • Zeler nahrubo nasekaný
 • Zeler, nasekaný
 • 1/2 tyčinky póru, nakrájanej na veľké kúsky
 • Korenie ako bobkový list a korenie, soľ podľa chuti
 • 1,5 litra vody

Kapustová polievka na chudnutie recept ľahký a rýchly na týždeň

Príprava:

Všetky ingrediencie dajte do veľkého hrnca a zalejte vodou. Pridajte všetky koreniny okrem soli a vývar krátko priveďte k varu. Znížte teplotu a vývar duste na strednom ohni asi hodinu. Vložte sitko do cedníka a sceďte vývar. Uistite sa, že vývar ochladíte, potom ho môžete uchovávať asi 5 dní.

Samozrejme si môžete pripraviť aj menšie množstvo, ktoré postačí na 2-3 dni. V takom prípade nemusíte polievku porcovať a mraziť.

Kapustová polievka na chudnutie: Kapustová diéta sľubuje rýchle výsledky a robí, čo hovorí na plechovke. Ale tuk sa nespáli, ale telo sa odvodní. Diéta je preto vhodná iba vtedy, ak sa používa krátko a potom prejde na plán zdravého stravovania. V opačnom prípade môže dôjsť k nedostatku výživy.