Cestovanie a dovolenka

Prázdniny na Mosele: Pamiatky a tipy na perfektnú letnú dovolenku!

Snové promenády, malebné hrazdené dedinky, strmé bridlicové svahy s fantastickým výhľadom a rozprávkové hrady a paláce – to znie fantasticky, však? Aby sme mohli stráviť nádhernú dovolenku uprostred prírody, nemusíme vždy blúdiť ďaleko do diaľky. Či už je to dovolenka v Bavorskom lese alebo niektoré z najkrajších jazier v Nemecku – v tejto krajine sú rovnako krásne miesta a rozmanitá príroda teší turistov z celého sveta. Región Moselle je jednou z najpozoruhodnejších krajín v Nemecku a je ideálnym cieľom cestovania pre každého, kto oceňuje pôžitok a pohodlie. Tento rok akosi nemáte náladu na typickú dovolenku na pláži a radšej by ste preskúmali svoju vlasť? Čo tak relaxačná dovolenka na Mosele? V tomto článku nájdete najkrajšie mestá, hrady a výletné ciele na Mosele, ktoré sa vždy oplatí navštíviť!

Prečo sa dovolenka v Moselle oplatí??

Dovolenka na Mosele tipy na najkrajšie miesta v údolí Mosely

Krásna Moselle beží spolu 544 kilometrov cez Nemecko, Luxembursko a Francúzsko a je považovaná za jedno z najkrajších riečnych údolí v Európe. Rieka pramení vo francúzskych Vogézach, preteká Lotrinskom a potom tvorí prirodzenú hranicu medzi Nemeckom a Luxemburskom. V Spolkovej republike Nemecko preteká Mosela cez Trier v Porýní-Falcku a vlieva sa do Rýna v Deutsches Eck v Koblenzi. Skombinujte nádheru krajiny s malebnými dedinkami, vinicami a hradmi s kvalitnými vínami a výdatnou nemeckou kuchyňou a máte tie najdôležitejšie ingrediencie pre nádhernú dovolenku na Mosele.

Prázdniny na Mosele: najkrajšie miesta!

Tipy na letnú dovolenku v Moselle, pamiatky v Nemecku

Aj keď je údolie Mosely opisované ako romantické a rozprávkové, mnohí ho stále označujú za staromódne a niečo pre dôchodcov. Skutočne, keď sa pozriete na historické trhy Cochem a Beilstein, väčšinou stretnete starších ľudí, ktorí sa v skupinkách tlačia po úzkych uličkách. Objemové dubové stenové jednotky sú stále nepostrádateľnou súčasťou mnohých prázdninových bytov a väčšina reštaurácií zostala verná štýlu a kuchyni 70. rokov. Ale región má veľký potenciál a vyžaruje z neho neopísateľné kúzlo, ktoré musíte jednoducho zažiť na vlastnej koži. Aby sme vás o tom presvedčili, nižšie vám odhalíme najkrajšie miesta a mestá na Mosele!

trier

Porta Nigra Trier Vyhliadkové prázdniny na Mosele Tipy

Trier bol už v roku 17 pred Kr. A preto je najstarším mestom v Nemecku. Krásne mesto bývalo jednou z najväčších metropol rímskej ríše a v neskorom staroveku sa stalo cisárskym sídlom. Panoráma mesta je aj dnes formovaná monumentálnymi rímskymi budovami, ktoré čakajú na svoje objavenie. Trier ponúka množstvo pamiatok a malý výlet do mesta by nemal chýbať na žiadnej dovolenke na Mosele. Najslávnejšou a najokázalejšou stavbou v meste je bezpochyby Porta Nigra (Čierna brána). Pravdepodobne bola postavená v druhom storočí nášho letopočtu a spolu s ďalšími budovami z rímskych čias je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Triérové ​​prehliadky prázdnin starého mesta na Mosele Tipy

Ďalšou pamiatkou, ktorú si nesmiete nechať ujsť, je Trevírska katedrála. S výstavbou, ktorá sa začala asi pred 1 800 rokmi, je to jeden z najstarších kostolov v Nemecku. Zvlášť pozoruhodný je krížová chodba, ktorá spája katedrálu s Liebfrauenkirche vedľa nej. Potom urobte malú odbočku a navštívte Aula Palatina (Konštantínska bazilika) – ďalšie krásne rímske miesto, ktoré bolo postavené v čase cisára Konštantína a dnes funguje ako kostol. Rímske cisárske kúpele, ktoré sú vlastne najväčšími kúpeľmi v Európe, by tiež zaujímali všetkých priaznivcov wellness. Potom, čo budete mať dosť všetkých rímskych pamiatok, by ste si určite mali dopriať pohár rizlingu na námestí a nechať sa očariť atmosférou mesta.

Koblenz

Koblenz ponúka výhľad na nemecký roh Mosel

Koblenz je skvelé miesto, ktoré obklopujú dve najpôsobivejšie rieky Európy: majestátna Mosela a mohutný Rýn. Krásne mesto je nielen jedno z najstarších v Nemecku, ale aj jedno z najrozmanitejších. Či už sa vyberiete na prechádzku centrom mesta, užijete si výhľad z lanovky alebo sa vyberiete na výlet loďou: Koblenz má čo ponúknuť, a preto je absolútnou nevyhnutnosťou pre dovolenku na Mosele. Top atrakciou je samozrejme svetoznáma Deutsche Eck, kde sa spájajú Rýn a Mosela a výhľad z lanovky je jednoducho neopísateľný. Na mieste sa nachádza aj 37 metrov vysoká jazdecká socha pamätníka Kaisera Wilhelma.

Moselle pamiatky pre dovolenku Koblenz tipy na krátku dovolenku

Tam, kde sme pri lanovke, nesmieme zabudnúť na ďalší pohľad v Koblenzi. Pevnosť Ehrenbreitstein sa týči nad dvoma riekami v celkovej dĺžke 118 metrov a voľne prístupná plošina vám ponúka nádherný panoramatický výhľad na Nemecký kútik. Sídli tu Landesmuseum Koblenz a je druhou najväčšou pevnosťou v Európe. A ak nie ste typ múzea, urobte si dlhú prechádzku po areáli okolo pevnosti. Okolo rozprávkového námestia Görresplatz v starom meste Koblenz je množstvo kaviarní a reštaurácií, kde si môžete vychutnať regionálne vína a kuchyňu.

Prázdniny na Mosele: Cochem

Dovolenka Moselle Cochel zoznam najkrajších hradov v Nemecku

Pre Cochem na Mosele platí „malé, ale pekné“, pretože s iba 5 000 obyvateľmi je v skutočnosti najmenším nezávislým mestom v Nemecku. Cochem sa krásne uhniezdi na svahoch Mosely a patrí k mestám, ktoré vyzerajú ako z rozprávkovej knihy. Staré mesto je plné histórie a nádherných pamiatok, ktoré môžete počas prechádzky jednoducho preskúmať pešo. Čo tak si dopriať ľadovú kávu na námestí a obdivovať nádhernú barokovú radnicu? Najpopulárnejšou atrakciou počas sviatkov Mosely je však Reichsburg Cochen – obrovský hrad sa týči 154 metrov na zelenom kopci, viditeľnom zďaleka, nad starým mestom.

Dovolenka na Moselle Cochem najkrajšie hrady v Nemecku tipy

Pevnosť bola postavená v roku 1020 a kedysi strážila úsek rieky v regióne. Cestovať autom sa však nedá a na Reichburg Cochem sa dostanete len po krátkom, ale strmom stúpaní. Keď ste tam, môžete si vychutnať fantastický výhľad na údolie Mosely z výšky alebo navštíviť interiér hradu na prehliadke so sprievodcom. Ďalší vzrušujúci a málo známy pohľad, ktorý môžete objaviť počas dovolenky na Mosele v Cocheme, je Bundesbank Bunker. Aj keď existuje už od studenej vojny, do roku 2016 sa o ňom nevedelo. Prečo by si sa mal pre istotu pýtať? Počas studenej vojny tam bola uložená náhradná mena v hodnote približne 16 miliárd nemeckých mariek, ktorá mala dokonca prežiť jadrovú vojnu.

Beilstein

Tipy na staré mesto Beilstein Dovolenka na Mosele so psom

Pozdĺž Mosely na vás čaká množstvo miest s dokonalým obrazom a Beilstein je jedným z nich! Mesto sa nachádza priamo na pravom brehu rieky a dodnes je známe ako „Šípková Ruženka Mosely“. Kľukaté dláždené ulice, krásne hrazdené domy zdobené kvetmi a romantické vnútorné dvory – Beilstein vyzerá ako filmová scéna a je ideálnym miestom na spomalenie. Staré mesto je veľmi kompaktné a je najlepšie ho preskúmať relaxačnou prechádzkou. Jednou z najobľúbenejších pamiatok je slávne kláštorné schodisko, ktoré vedie hore do karmelitánskeho kostola sv. Jozefa. A ak ste hosťom v Beilsteine, určite by ste mali navštíviť zrúcaninu hradu Metternich a užiť si odtiaľ nádherný výhľad na údolie Moselle.

Moselská slučka pri Bremme by nemala chýbať na žiadnom moselskom sviatku

Moselská slučka Prázdniny na Moselle Cochem

Najikonickejší výhľad na celý región na vás čaká nad malou dedinkou Bremm. Mosela sa vinie v početných slučkách krajinou a najznámejšou z nich je bezpochyby Moselská slučka pri Bremme. Nachádza sa na Bremmer Calmont, najstrmšom viniči v Európe, a je považovaný za jednu z najkrajších riečnych slučiek. V mieste vyhliadky na známom vrcholovom kríži nie sú žiadne prekážky, takže si môžete v kľude užívať rozprávkový nadhľad. Na vrchol sa dostanete buď ferratou Calmont alebo Höhenweg z Ediger-Eller. A ak nechcete byť takí aktívni, môžete samozrejme prísť autom.

Hrad Eltz

Nemecké hrady a zámky Eltz Dovolenka na pamiatkach Mosely

So svojimi výraznými strechami, vežami, arkýrmi a umiestnenými na skalnatej plošine uprostred prírody – hrad Eltz je stelesnením skutočného rozprávkového hradu! Napriek tomu, že hrad nie je priamo na rieke, je pravdepodobne jedným z najkrajších hradov v Nemecku a dá sa ideálne kombinovať s dovolenkou na Mosele! Hrad pochádza z 12. storočia a ročne sem príde viac ako 300 000 turistov z celého sveta. Hrad Eltz je vlastne jedným z mála hradov v Spolkovej republike, ktoré sa nedali nikdy násilím dobyť a všetky vojny prežil takmer bez zranení. Veľkolepý hrad je stále vo vlastníctve tej istej rodiny, ktorej predkovia ho postavili v 12. storočí. Ak chcete získať lepší dojem o rytierskej živej kultúre a spôsobe života, rozhodne by ste mali urobiť prehliadku interiéru. Vydajte sa na cestu časom a nechajte sa očariť 8 storočím histórie. Odporúčame tiež túru po známej trase Moselle Traumpfad Eltzer, ktorá je známa nádherným výhľadom na Moselskú náhornú plošinu a Elzbachtal..

Geierlayov most

Tipy na most Gerierlay Bridge na Mosele

Chcete počas dovolenky na Mosele zažiť trochu viac akcie? Potom by bol visutý most Geierlay to pravé pre vás! Most sa nachádza v Hinsrücku medzi Sosbergom a Mörsdorfom a so svojou dĺžkou 360 metrov je druhým najdlhším visutým lanovým mostom v Nemecku. Je tiež 100 metrov vysoký a nezaručuje nič pre slabých ľudí alebo ľudí so strachom z výšok. Na začiatku môže byť trochu snahy pohnúť sa dopredu. Neistotu však potláčajú bujné lesy a šíri sa nádherný výhľad a neskutočný pocit slobody. Na most Geierlay sa dostanete pešo alebo na bicykli a na nenáročnú túru by ste si mali naplánovať zhruba 30-40 minút. Ale nielen most, ale aj oblasť skutočne stojí za to vidieť a početné trasy sú ideálne na dlhú prechádzku prírodou.

Dovolenka na vinici na Mosele

Víno Dovolenka Mosel Tipy Vinárstvo Nemecko Moselská oblasť

A dobrá správa pre všetkých milovníkov vína! Moselle je vlastne najstaršia vinárska oblasť v Nemecku, pričom jedno známe vinárske mesto za druhým. Viac ako 4 000 vinohradníckych podnikov pestuje na Moselle viac ako 9 000 hektárov viníc. Obsah bieleho vína je okolo 90% a strmé svahy, na ktorých rastú Rizling, Bacchus, Dornfelder a biele Burgundsko, sú známe po celom svete. Zvlášť rizling, ktorý je stále označovaný ako „kráľovná bielych viníc“, nachádza optimálne podmienky pre rast na bridlicových pôdach strmých svahov. Oblasť okolo Bernkastelu s vinárskymi mestami a známymi vinicami je považovaná za jadro celej pestovateľskej oblasti..

Vínne prázdniny v Moselskom údolí na pamiatkach Moselle

Najlepšie vína na svete môžete samozrejme objaviť počas dovolenky s vinárom na Mosele. Vinohradníctvo v údolí Mosely má veľmi dlhú tradíciu a Rimania vysadili vinič na strmých svahoch okolo rieky pred 2 000 rokmi. Na záver malý tip pre zasvätených: Počas dovolenky na Mosele by ste určite mali vyskúšať takzvané „ľadové víno“, ktoré sa vyrába z hrozna, ktoré sa zozbieralo po prvom mraze.

Prinzenkopftum Moseltal Víno Dovolenka Mosel Tipy