Cestovanie a dovolenka

Peking Daxing: Pohľad na najväčšie letisko na svete

Svet má skutočne medzinárodné letisko Peking Daxing. Ak ste niekedy mali prestupný let cez letisko Atlanta Hartsfield-Jackson, budete vedieť, čo tým myslíme! Existuje však jedno letisko, ktoré sa nedávno otvorilo a ktoré vháňa všetkých ostatných – medzinárodné letisko Peking Daxing, najväčšie letisko na svete. Mega letisko otvorilo svoje brány necelých 5 rokov od začiatku stavebného procesu a vyzerá tak vzrušujúco na preskúmanie, ako si len dokážete predstaviť.

Letisko Peking Daxing: Dizajn hviezdice

Letisko Peking Daxing nové letisko futuristické

Tento nový náboj bol navrhnutý v tvare hviezdice, vďaka čomu dostal prezývku „hviezdica“. Na pôsobivej ploche 700 000 metrov štvorcových by cestujúcim na letisku malo stačiť približne 8 minút chôdze k bráne, ktorá je najďalej od bezpečnostného kontrolného bodu – náročná úloha. Napriek tomu Pekingské medzinárodné letisko Daxing, najväčšie letisko na svete, V určitej vzdialenosti od hlavných pekingských uzlov existujú vysokorýchlostné vlaky, ktoré za menej ako dvadsať minút odvezú cestujúcich priamo do centra mesta za obchodom alebo za pamiatkami..

Letisko Peking Daxing: Obrovská kapacita

Letisko Peking Daxing je najväčšie letisko na svete

Keď je medzinárodné letisko Peking Daxing plné jeho sálami ročne prejde okolo 100 miliónov cestovateľov. Bude však nejaký čas trvať, kým sa to stane, pretože cestujúci budú brázdiť kľukaté chodby.

Očakáva sa, že toto letisko bude do jari 2020 prevádzkovať lety do viac ako 100 destinácií po celom svete, ale napriek svojej obrovskej veľkosti sa bezpečnostné kontroly uskutočňujú v priebehu niekoľkých sekúnd vďaka sérii úplne nových technológií, ktoré boli uvedené do prevádzky, vrátane systémov rozpoznávania tváre..

Letisko Peking Daxing má najväčšiu budovu terminálu

Letisko Peking Daxing Airport má veľké terminálne budovy

Terminál budovy Medzinárodné letisko Peking Daxing je najväčší, aký bol kedy postavený v bezšvíkovej oceľovej konštrukcii. Predstavuje prvý dizajn dvojpodlažnej nástupnej a výstupnej platformy na svete. Existuje niekoľko ďalších pôsobivých doplnkov budovy, vďaka ktorým vyčnieva z davu.

Okrem dvoch podlahových terminálov existujú aj snímače, ktoré dokážu detekovať akýkoľvek rádioaktívny materiál, a integrovaný solárny park. Obrovský hlavný terminál navrhla Zaha Hadid, renomovaná neskororacká architektka, ktorá bola tiež prvou ženou, ktorá získala Cenu Pritzkera za architektúru..

Podpora medzinárodného letiska Beijing Capital

Najväčšia budova terminálu na letisku Peking Daxing

Napriek obrovskej veľkosti Daxingu nie je určený ako náhrada za existujúce hlavné letisko – Beijing Capital International. Bol skôr navrhnutý tak, aby dopĺňal služby, ktoré ponúka. Starší medzinárodný uzol teraz dosiahol plnú kapacitu a pre nedostatok miesta sa už nemôže rozširovať.

Mega centrum, ktoré stojí miliardy

Peking Daxing ponúka cestujúcim množstvo služieb

Podľa denníka The Asia Times si výstavba megahubu na letisku vyžiadala obrovské finančné náklady (okolo 17,5 miliardy dolárov). Prvé lety na letisko budú prevádzkovať spoločnosti Hebei Airlines, Capital Airlines, China Southern, Air China, China United Airlines a China Eastern. Je však veľmi pravdepodobné, že viac leteckých spoločností začne lietať dovnútra a von z hubu veľmi skoro.

Letisko Peking Daxing: Otvorenie

Letisko v Číne stojí miliardy dolárov a poskytuje dobré služby leteckým spoločnostiam

Stavba letiska „Hviezdice“ bola dokončená v júni 2019, pričom slávnostné otvorenie sa uskutočnilo 25. septembra toho istého roku. Budova bola pre verejnosť otvorená nasledujúci deň, pričom prvý pravidelný let pristál na letisku 26. septembra o 10:12 hod. Toto letisko sa nachádza 46 km južne od svetoznámeho námestia Nebeského pokoja a 65 km južne od existujúceho medzinárodného letiska a bude slúžiť mestám Hebei, Tianjin a Peking.

Je to tiež centrum leteckých spoločností aliancie SkyTeam a niektorých členov Oneworld, aj keď členovia Star Alliance zatiaľ zostanú na existujúcom medzinárodnom letisku. Prvá fáza projektu je navrhnutá pre približne 72 miliónov cestujúcich a dva milióny ton pošty a nákladu.

Do roku 2025 sa plánuje 620 000 pohybov lietadla, ale z dlhodobého hľadiska sa očakáva, že priemerný počet bude 100 miliónov cestujúcich ročne. Bude to určite jedno z najpôsobivejších letísk na svete, cez ktoré sa bude lietať.