Bývať

Suterén pod vodou – preventívne opatrenia a prvé dôležité kroky

Aj keď je leto krásne, prináša so sebou aj množstvo búrok. A silné lejaky majú z dlhodobého hľadiska nebezpečný následok: povodne. Pôda nad určitým množstvom vody už nemôže absorbovať vodu, naďalej prúdi do riek a jazier, ktoré sú potom v určitom mieste preplnené a pretečú. Suterén plný vody je len jedným z hrozných následkov povodní a povodní. Ak však máte presne ten problém, nemali by ste zúfať a robiť veci, ktoré sú unáhlené a unáhlené. Pretože tieto môžu spôsobiť rovnako veľké škody ako neskoré konanie a dokonca môžu byť život ohrozujúce. Čo by ste teda mali urobiť, ak je váš suterén pod vodou? A aké sú vhodné preventívne opatrenia? Vysvetlíme vám to!

Zabránenie suterénu pod vodou

Suterén pod vodou - na ochranu pokožky noste topánky a rukavice

Najľahší spôsob, ako ochrániť svoj domov pred povodňami, je keď ste ešte len vo fáze plánovania. Ochranné opatrenia sa neodporúčajú len v oblastiach ohrozených povodňami. Povodne sa môžu z rôznych dôvodov vyskytnúť aj v iných oblastiach. Preto by ste sa mali informovať o všetkých štrukturálnych opatreniach od svojej stavebnej spoločnosti. Medzi tie, ktoré zabraňujú tomu, aby sa suterén nachádzal pod vodou a ktoré je ešte možné naplánovať vo fáze výstavby, v závislosti od požiadaviek a terénu, patria:

Opatrenia pred začiatkom stavby

Namiesto suterénu pod vodou zvážte preventívne opatrenia

 • Hydroizolačné, bariérové ​​omietky a drenážne systémy, ktoré zabraňujú vstupu vody cez steny.
 • Čierne a biele kade
 • Stanovenie návrhovej hladiny vody, inými slovami, najvyššia hladina vody, ktorá bola kedy nameraná v mieste budovy, ktorá má byť postavená. Plánovač to určuje.
 • Dom postaviť vyvýšené.
 • Spätné klapky v potrubiach zabraňujú vniknutiu vody z preplneného kanalizačného systému do vodovodného potrubia domu (zvyčajne dokonca povinné).
 • Mali by ste dostať Vonkajšie oblasti príliš neutesňujte, pretože čím viac asfaltu, betónu alebo iných tesniacich materiálov sa šíri po pozemku, tým menej vody dokáže pôda absorbovať. Používajte preto materiály, ktoré dokážu nasať vodu (štrk alebo špeciálne dlažobné kocky) a ponechať dostatok zelene.

Čo môžete dovybaviť, aby ste sa vyhli podvodnej pivnici

Suterén pod vodou - čo robiť, keď sú pivničné miestnosti zaplavené

 • Spätné klapky pretože potrubia je možné dodatočne namontovať.
 • Kroky pred dverami môže chrániť budovy na prízemí pred vniknutím povodní. Takýmto krokom by mali byť vybavené najmä dvere do suterénu. Aby skutočne chránila váš suterén pod vodou, odporúča sa výška 10 až 15 centimetrov.
 • Dažďové sudy alebo vodné nádrže môže zbierať prebytočnú dažďovú vodu a tým uvoľňovať pôdu postupným uvoľňovaním vody. Môžu byť zabudované do zeme a nie sú viditeľné. Zachytená dažďová voda bude v horúcich letných mesiacoch slúžiť aj na polievanie.
 • Rýchlostné nerovnosti sú veľmi praktické pre domy, ktoré sú v depresii alebo svahu, pretože zabraňujú tomu, aby sa voda dostala k majetku. Myslite však na to, že na takú zemnú hrádzu je potrebné aj stavebné povolenie.
 • Stojí sú postavené okolo okien v suteréne, aby zabránili prieniku vody cez tieto slabé miesta. Dokonca Tlakové vodotesné okná v suteréne sú možné.
 • Uzávery pre stavebné otvory môže zabrániť zaplaveniu pivnice.
 • Mobilné ochranné prvky môžu chrániť dom pred povodňami, ak sú nainštalované včas. Sú to napríklad predelové platne a zarážkové systémy, ktoré sú pripevnené k stavebným otvorom.

Pri stavbe svojho domu už samozrejme môžete zvážiť a nainštalovať akékoľvek prvky dodatočnej montáže. Tiež zvážte: Len preto, že ste urobili množstvo ochranných opatrení, neexistuje žiadna záruka, že suterén nebude jedného dňa zaplavený. Mali by ste si to uvedomiť.

Suterén pod vodou – čo robiť?

Tipy na zaplavené suterénne miestnosti - čo robiť a čo nerobiť

Preto je dôležité nič neponáhľať, keď je pivnica pod vodou. Na prvý pohľad strašidelné ako suterén plný vody – zachovajte pokoj. Ak urobíte zle, môžete dokonca ohroziť svoj život alebo zhoršiť škody. Takže máte vodu v suteréne – čo robíte teraz, krok za krokom?

1. Pivnica plná – čo robiť? Nechoďte do vody!

Suterén pod vodou - vypnite elektrinu a vodu, aby ste predišli nehodám

Pivnice majú aj napájanie. Vstúpiť do vody by preto bolo život ohrozujúce. Choďte radšej do poistkovej skrinky a aktivujte hlavnú poistku, aby ste predišli skratom. Teraz však platí, že poistková skrinka je často v suteréne. Čo teda robíte v prípade povodne v suteréne, ak sa nemôžete dostať k bezpečnostnému zariadeniu bez toho, aby ste šliapali na vodu? Potom určite zavolajte hasičov!

Po vyčistení vypnite vodu a potrubie dobre opláchnite

Nielen elektrina predstavuje riziko. Nebezpečné látky, ktoré sú uložené v suteréne, sa tiež mohli zmiešať s vodou (napr. Vykurovací olej). To je ďalší dôvod, prečo by mal byť hasičský zbor zapnutý, ako odporúča Federálny úrad pre civilnú ochranu a pomoc pri katastrofách (BBK). Preventívne môžete vodu vypnúť aj hlavným kohútikom, kým nepríde hasičský zbor.

2. Suterén pod vodou – nechajte vodu klesnúť sama

V prípade potreby počkajte, kým hladina vody neklesne, a až potom odčerpajte vodu

Ak je pivnica pod vodou, bolo by najlepšie začať ihneď čerpať. To sa však môže stať smrteľným, ak sa príliš ponáhľate. Nech je to akokoľvek ťažké, v niektorých situáciách musíte počkať, kým hladina vody sama neklesne. Je to nevyhnutné, keď je hladina vody obzvlášť vysoká. Celkovo je vonkajšia hladina vody nižšia, ako by mala byť hladina vody v dome. Až potom by sa mala voda čerpať z pivnice.

3. Upozornite poisťovňu, zdokumentujte situáciu a zavolajte odborníkov

Zavolajte poisťovni, aby vám objasnil správne kroky

Je jasné, že vody sa musíte zbaviť čo najrýchlejšie, aby sadrokartón, drevené prvky v konštrukcii a izolácii nenasiakli. Tento krok by ste však mali prediskutovať s odborníkmi. V niektorých situáciách sa čerpanie neodporúča, ak je suterén pod vodou – napríklad ak bahno a voda dokonca prenikli cez podlahovú dosku. Niekedy dokonca musíte pivnicu zatopiť.

Zoznam škôd a urobte fotografie pre poistenie

Preto: Kontaktujte poisťovňu, aby konala správne a aby neprišla o svoje poistné udalosti. Tam vám oznámia, či sa máte spojiť so statikom a stavebným odborníkom. Potom môžete všetko zdokumentovať. Odfoťte situáciu. Tieto veci sú zdokumentované neskôr oddanými odborníkmi, ako aj potom, čo voda zmizne, ktorú môžete tiež prevziať. Informujte sa u poisťovne, do akej miery je odhadca potrebný. Do tej doby nechajte všetko tak a nič nevyhadzujte!

4. Odčerpajte

Suterén pod vodou - Wan je možné odčerpať bez poškodenia domu

Predtým, ako začnete pumpovať, by ste si mali byť nielen istí, že už nevstupuje žiadna voda. Hladina vody sa tiež mala vrátiť na normálnu úroveň. Toto všetko môže najlepšie posúdiť odborník. V žiadnom prípade by ste sa nemali rozhodovať sami, pretože chyby môžu mať zlé následky: od záplav cez záplavy až po praskliny v murive a problémy so statikou domu.

5. Začnite s čistením

Bahno vyčistite, kým je ešte mokré

Bez ohľadu na trasu sa konečne zbavíte vody. Ale vec sa zďaleka nekončí. Pretože teraz prebieha čistenie a je dôležitejšie, ako by ste si mohli myslieť. Akékoľvek bahno by malo byť odstránené, kým je ešte mokré, pretože akonáhle zaschne, môže byť niekedy tvrdé ako betón. Bahenné nečistoty na stenách je možné ihneď opláchnuť. Nečakajte, kým uschne. Je tiež dôležité, aby sa bahno a voda nedostali do kontaktu s pokožkou, pretože môžu obsahovať nebezpečné látky. Noste nepremokavý ochranný odev, rukavice a gumáky!

Bahno, ktoré sa nedostalo dovnútra oknami alebo dverami, môže byť varovným signálom. Ak to preniklo cez kanalizáciu, tj. Odtoky, alebo dokonca cez podlahovú dosku, pravdepodobne to znamená, že je poškodená statika domu. Toto kontrolujú odborníci.

Položte nábytok alebo ho vezmite von, aby sa vysušil

Odstráňte koberec a / alebo nábytok. Najlepšie je dať ich vonku vysušiť. Ak to nie je možné, zdvihnite nábytok aspoň položením na bloky alebo kamene. To umožní, aby vzduch lepšie cirkuloval pod nimi a vysušil oblasť. Vyvetrajte aj pivničné miestnosti. Pokiaľ neprší, okná a dvere môžu zostať otvorené bez prerušenia.

6. Vysušte miestnosti v suteréne

Sušičky sú účinné, ale nie vždy dostatočné

Keďže suterén bol pod vodou, samozrejme, napriek odčerpávaniu zostáva v priestoroch dostatok vlhkosti. Aby sa predišlo plesniam, pachom a iným problémom, pivničnú miestnosť by ste mali, samozrejme, vysušiť. Jednoduché vetranie tu nestačí. Zaobstarajte si radšej špeciálne sušičky. Obaja si ich môžete požičať a kúpiť za ceny od 100 do 150 eur.

Odborníci na stavbu však upozorňujú, že iba sušička nestačí. Poter, sadrokartón a skryté stavebné materiály by mohli predstavovať väčšiu výzvu. Z tohto dôvodu by ste tu mali najať aj odborníka. Okrem akejkoľvek izolácie kročajového hluku to bude vyžadovať aj vrtné jadro, aby sa lepšie posúdil stav.

Tipy na zníženie potenciálneho poškodenia podmorského suterénu

Na čo si dať pozor po povodňovej katastrofe

 • Poučte všetkých v domácnosti o dôležitosti a fungovaní hlavnej poistky. Zvlášť deti by mali vedieť, že by to mali vedieť v prípade povodne nikdy nevstupuj do vody mal by!
 • Uchovávajte všetky položky v suteréne na policiach. Tieto sú výhodne vyrobené z kovu.
 • Všetky elektrické zariadenia nie sú umiestnené priamo na podlahe, ale najmenej o 15 cm vyššie (napr. Na podstavci).
 • Vo vysoko rizikových oblastiach, kde sa záplavy môžu vyskytovať častejšie, by bolo možné elektrické a vykurovacie systémy premiestniť do vyšších poschodí..
 • Dávajte si pozor na to, čo skladujete v suteréne: vyhýbajte sa nebezpečným látkam a cennostiam.
 • Nádrže na vykurovací olej by ste mali zaistiť ich ukotvením. Ak je pivnica pod vodou, mohli by vyplávať.
 • Tapety a koberce sú do suterénnych miestností menej vhodné. Rozhodnite sa pre štandardný poter a tiež používajte dlaždice.
 • Zásuvky by mali byť vyššie v suteréne.

Na čo si dať pozor po katastrofe?

Ochranné opatrenia na zníženie škôd spôsobených povodňami

 • Vodu z vodovodu zatiaľ nepite. Namiesto toho používajte minerálnu vodu, dokonca aj na varenie!
 • Pred ďalším použitím potrubí na pitnú vodu ich dôkladne opláchnite.
 • Pri upratovaní nejedzte a nefajčite! Nesmie sa používať ani oheň (napr. Zo zápaliek alebo zapaľovačov).
 • Elektrické a plynové vedenia, ako aj elektrické zariadenia sa znova zapnú, len čo je všetko suché. Toto rozhodnutie by mal urobiť profesionál.