Bývať

Skrytie kancelárie v skrini: šatňa je hlavným trendom do roku 2021

Práca z domu sa stala novým normálom v roku 2020 v dôsledku pandémie koróny. To nielenže prinieslo niekoľko vzostupov a pádov, ale vyžadovalo si aj niekoľko úprav zariadenia. Jedným z najväčších problémov bolo nájsť vhodné miesto pre počítač, kancelárske dokumenty a pod. Aby experti neboli vyrušovaní rodinou, odporučili oddelenú miestnosť na prácu. Už sme vám ukázali, ako kreatívni profesionáli prerobili hosťovskú izbu alebo šatňu na domácu kanceláriu. Ale nie každý má vo svojom byte priestor na oddelenú kombinovanú miestnosť, a tak bolo pracovisko spravidla zriadené v obývačke alebo spálni. Nie je to pre teba ideálne? Máte vždy pocit, že stôl vo vašej obývačke alebo kuchyni preplnený papierom a vitrínami je trvalou pripomienkou vašej práce? Riešením na optimálne oddelenie práce a voľného času a možnosť vypnúť po práci je skryť kanceláriu v skrini. Na konci pracovného dňa zatvorte dvere a relaxujte!

Cloffice: Tento nastupujúci trend zmení spôsob, akým pracujete z domu

počítačová pracovná stanica v skrini v spálni

Je ľahké nechať sa rozptýliť pri osobných záležitostiach počas pracovnej doby. Výsledok: musíte pracovať dlhšie ako v kancelárii a je čoraz ťažšie oddeliť pracovný a súkromný život. Nový trend, ktorý k nám prichádza z Ameriky, sa nazýva Cloffice (Closet + Office) a ponúka riešenie tohto problému. Pracovisko je umiestnené vo výklenku alebo šatníku a na konci dňa zmizne za zatvorenými dverami. Takto miestnosť vždy vyzerá upravene.

Pracoviská je možné navrhnúť v najmenších priestoroch

skryť pracovisko za posuvné dvere

V dnešnej dobe používame vo svojej každodennej práci oveľa menej papiera a robíme takmer všetko digitálne. To znamená, že práca z domu zaberie oveľa menej miesta. Perfektne vybavené pracovisko môže byť navrhnuté aj v skrini. Obvykle potrebujete iba pracovný stôl s dostatkom miesta na počítač alebo notebook a niekoľko políc na dokumenty a kancelárske potreby. V spodnej časti je zvyčajne priestor aj pre malú nádobu na rolku.

Ak teda máte v byte skriňu, ktorú poriadne nevyužívate, môžete z nej urobiť mini kanceláriu. Tu sme zhromaždili niekoľko tipov a návrhov pre každý rozpočet a vkus.

Skrytie kancelárie v skrini – na to by ste mali venovať pozornosť

Skryť pracovisko v skrini v obývačke

Po prvé, je dôležité, aby ste v skrini potrebovali napájanie pre počítač, tlačiareň, stolnú lampu atď. Ideálne by tu boli dve viacnásobné zásuvky – jedna nad a jedna pod stolom.

Mini-kanceláriu je najlepšie mať pri okne alebo na terase, aby ste mohli využívať výhody prirodzeného svetla. Večer lampa na stole poskytne správne svetlo a zabráni tomu, aby sa vaše oči rýchlo unavili. Niektorí návrhári interiérov sa tiež rozhodli pre vstavané miesta alebo LED pásy na policiach nad stolom.

Ktoré dvere sú najlepšie?

skryť pracovisko za skladacie dvere

Dvere skrinky by sa mali v ideálnom prípade otvárať o 180 stupňov alebo sa posúvať po bočných stenách, aby nezasahovali do pracovného procesu. Tu sú niektoré z najlepších variácií:

  • Skladacie dvere – mimoriadne šetria priestor a dajú sa ľahko a pohodlne zasunúť k sebe.
  • Vreckové dvere – to sú otočné posuvné dvere, ktoré po otvorení úplne zmiznú vo vreckách na boku skrine a ponúkajú tak maximálnu voľnosť pohybu.
  • Posuvné dvere – sú ideálne pre elegantné vstavané riešenia, ale majú jednu nevýhodu. Pretože je vodítko pripevnené k hornej časti stropu, priestor na boku steny musí zostať voľný.

Skryte kanceláriu v skrini, ale nezabúdajte na ergonómiu

PC pracovná stanica za dverami stodoly s valčekovým vedením

Aby ste sa pri práci v domácej kancelárii cítili pohodlne, mali by ste dbať na ergonómiu. Správna výška stola pri sedení závisí od veľkosti tela a pohybuje sa medzi 65 až 80 cm. Horný okraj monitora by mal byť umiestnený vo výške očí vo vzdialenosti 40 až 75 cm.

mini pracovná stanica v jedálni skrytá za dverami

Aby ste dodržali odporúčanú minimálnu vzdialenosť od obrazovky, mali by ste dbať na hĺbku stola a skrinky. Notebookom zvyčajne postačí hĺbka okolo 60 – 70 cm. Ak plánujete pracovať na plochom displeji, najlepšie urobíte, ak použijete výsuvný panel na klávesnicu. Pod stolom by mal byť aj dostatok miesta na nohy – najmenej 70 cm hlboký.

Skryte pracovisko v skrini s dverami od podlahy po strop

Vhodná stolička je nevyhnutná pre správne držanie tela pri sedení. Ak je pod stolom v skrini dostatok miesta, môžete pod neho zasunúť aj malú taburetku a skryť ju za dverami. To by ale nebolo ideálne na 8-hodinový pracovný deň. Alternatívne môžete medzi okraj stola a dvere skrinky naplánovať niekoľko centimetrov tak, aby sa za neho zmestila tenká operadlo stoličky.

mini kancelária s počítačom a tlačiarňou ukrytá v skrini

Toto je skvelý príklad toho, ako skryť kanceláriu aj v malom šatníku. Otočné posuvné dvere sa jednoducho presunú z cesty a nezasahujú do vašej práce. Stôl, stolička, klávesnica a obrazovka sú navzájom ideálne zladené. Na poličke dole je dokonca aj malá tlačiareň. Mimochodom, v tomto článku uvádzame viac nápadov, ako skryť malú pracovnú stanicu a veľkú tlačiareň v obývacej izbe.

Kancelársky úkryt v skrini s tlačiarňou

Zdá sa vám tvar kresla zvláštny? Táto kancelárska stolička však podporuje aktívne sedenie a predchádza bolestiam chrbta tým, že podporuje zdravé sedenie. Aktívne sedenie znamená pravidelnú zmenu polohy v sede. To podporuje metabolizmus a uvoľňuje svaly. Sedacie loptičky sú mimochodom klasikou pre dynamické sedenie. Ak vás po dlhšom sedení bolí chrbát, vyskúšajte alternatívne sedadlo.

Tmavé odtiene vytvárajú vizuálnu hĺbku

skryť kanceláriu v skrini vo vnútri tmavo modrej mimo bielej

Pokiaľ ide o farby, fantázii sa medze takmer nekladú. Navrhnite si interiér šatníka podľa svojich prianí a predstáv. Zaujímavým nápadom by bolo namaľovať zadnú stenu pútavou farbou alebo ju zvýrazniť tapetou. Kancelárske doplnky, ako sú priečinky a úložné boxy, sa dajú tiež ľahko prispôsobiť farebnej schéme.

Farba zelená, kreativita a vznik nových myšlienok

Počítačová pracovná stanica ukrytá v skrini na chodbe

Návrh IKEA z katalógu 2021

kancelária v šatníku ikea návrh

IKEA predstavila v katalógu 2021 aj niekoľko myšlienok, ako zariadiť pracovisko na malom priestore. Riešenie od IKEA: malý písací stôl MICKE a rovnako malá stojaca podpera NILSERIK boli umiestnené v šatníku. Dierovaná doska SKÅDIS na stene za ňou slúži ako náladová tabuľa a sklad pre kancelárske potreby.

Biela tabuľka na poznámky

pracovná stanica pre dvoch ukrytá v skrini

A tu je ďalší geniálny nápad na navrhnutie zadnej steny v skrini: tabuľa, na ktorú si môžete písať poznámky. Je tiež magnetický, takže k magnetom môžete pripojiť poznámky.

Pracovisko v šatníku Pax

kancelária v šatníku ikea návrh

Každý, kto vlastní šatníkovú skriňu PAX s posuvnými dverami, môže tiež vyskúšať nasledujúcu myšlienku: postaviť počítač na policu a namontovať výsuvnú policu KOMPLEMENT na klávesnicu.

Prerobte starý šatník

Postavte si vlastnú kanceláriu v skrini

Ak vás vintage štýl oslovuje a radi miešate nálezy z blšieho trhu s modernými prvkami, môžete tiež prerobiť starý šatník na mini kanceláriu. Je dôležité, aby ste podlahu vyrezali tak, aby bol zaručený priestor na nohy.

Interiéroví dizajnéri našli elegantné vstavané riešenie pre tento moderný byt

domáca kancelária ukrytá v skrini na chodbe

Pracovisko bolo ukryté vo vstavanej skrini na chodbe

moderná kuchyňa so sivými prednými stranami matná a zrkadlová zadná stena

Otočné posuvné dvere môžu byť v prípade potreby úplne ukryté v kostre

domáca kancelária na chodbe

Toto pracovisko má dostatok denného svetla z dverí terasy

pracovisko s policami a stolom

Mini kancelária je vo veľkej kuchyni

pracovisko ukryté v skrini vo veľkej kuchyni

Kanceláriu je možné skryť aj do závesnej skrinky

pracovná stanica v drevenej nástennej skrini

Skriňa je dostatočne hlboká a má vstavané svetlá

pracovná stanica v nástennej skrini so vstavanými svetlami

Nepriame svetlo tiež vytvára zaujímavé svetelné akcenty

Pracovná stanica ukrytá v nástennej skrini na chodbe

Vďaka teplému tónu dreva vytvára skrinka teplý kontrast k bielym tónom interiéru

pracovná stanica pc v skrinke so sklopnými dverami

Táto pracovná stanica PC má minimalistickú eleganciu

kancelárske pracovisko v skrini s pc

Posuvné dvere je možné použiť aj ako oddeľovače miestností

PC pracovisko za drevenými lamelami posuvné dvere

Keď je práca hotová, stolica zmizne za zatvorenými dverami

taburetka skrytá pod stolom za dverami

Vstavaná skriňa je dostatočne hlboká na umiestnenie kancelárskej stoličky

skryť pracovisko do niky

Tapeta na zadnej stene tvorí perfektné pozadie pre stôl a police zo svetlého dreva

Oživte zadnú stenu v skrini tapetami