Bývať

Aký sporák je pre vás ten pravý? Stručný prehľad 5 nákupných kritérií

Krbová pec 5 kw drevo obývacia izba teplo oranžové kreslo moderné

Hľadáte spôsoby, ako vykurovať svoj dom štýlovo, ekologicky a lacno? Potom stojí za zváženie vykurovanie drevom. Krb poskytuje v zime príjemné teplo a robí dom útulným. V súčasnej dobe existuje množstvo rôznych druhov palív, ako sú štiepaná guľatina, pelety a drevené brikety, ktoré sú relatívne ľahko dostupné. V posledných rokoch sa výrazne zlepšila aj technológia kachlí na drevo. Pri správnej prevádzke moderné kachle na drevo vyrábajú teplo s vysokým stupňom účinnosti a nízkymi emisiami CO2. Systémy v obývacej časti nielenže vyzerajú štýlovo, ale vďaka veľkým skleneným tabuliam ponúkajú pôsobivý obraz plameňov.

Aby ste sa však mohli správne rozhodnúť o kúpe, mali by ste mať vopred jasno o svojich vlastných želaniach a presne vedieť, ktorý model kachlí by najlepšie vyhovoval vašim potrebám. Pri výbere vhodnej pece sú k dispozícii aj rôzne možnosti online pomoci, ako napr tento interaktívny poradca nákupu kachlí. Aby ste však mohli správne interpretovať technické údaje a podrobnosti o každom modeli kachlí, uvádzame nižšie niekoľko cenných informácií.

Komínový sporák liatinový obrázok plameňa s malým vreckom na vodu

Veľkosť miestnosti a tepelný výkon

Základom efektívneho vykurovania drevom je určiť požadovaný tepelný výkon vo vzťahu k miestnosti, ktorá sa má vykurovať. Výkon sa meria v kilowattoch (kW) a pohybuje sa medzi 3 kW a 15 kW. Na presnejšie stanovenie je potrebné okrem veľkosti miestnosti vziať do úvahy aj niekoľko faktorov, ako je zateplenie domu, počet okien, umiestnenie kachlí a pod. Zvlášť v starých budovách, ak je nedostatočná izolácia resp. veľké plochy okien, nemôže ublížiť, keď k vypočítanej produkcii dreva pripočítate asi 5, aby ste pridali až 10 percent.

sporák-výkon-kw-miestnosť-veľkosť-objemu-určenie

Hrubý odhad vyzerá takto:

Aby ste dosiahli príjemnú izbovú teplotu okolo 25 stupňov (s vonkajšou teplotou 0 stupňov), potrebujete v priemere 1 kW výkonu na každých 15 m³ objemu miestnosti.

Nájdite dĺžku, šírku a výšku miestnosti a vynásobte tri hodnoty. Ak je miestnosť 10 m dlhá, 5 m široká a 2,5 m vysoká, celkový objem je 125 m³.

Pri priemernej izolácii je táto hodnota delená 15. Potrebujete teda kachle s nominálnym tepelným výkonom 7 alebo 8 kW. Čím je vaša izba izolovaná, tým vyššie by mali byť kilowatthodiny kachlí. V starých budovách by bol vypočítaný vykurovací výkon v tomto prípade 11 až 12 kW. Pri dobrej izolácii stačí vykurovací výkon 4 až 5 kW.

Izolácia Objem miestnosti m³ Požadovaná teplota 25 ° / vonkajšia teplota 0 °
Zlá alebo žiadna izolácia (staré budovy) m³ ÷ 10 Menovitý tepelný výkon v kW
Priemerná izolácia (budova z roku 1975) m³ ÷ 15 Menovitý tepelný výkon v kW
Dobrá izolácia (nové budovy) m³ ÷ 25 Menovitý tepelný výkon v kW

Čas paliva a horenia

Palivá schválené výrobcom kachlí sú spravidla uvedené v popise produktu. Vo všeobecnosti je v Nemecku povolené neopracované drevo, drevené brikety a pomocné svetelné zdroje. Lignitové brikety sa môžu používať iba vtedy, ak boli kachle testované na použitie s uhoľnými palivami. Maľované, natierané alebo ošetrené ochrannými prostriedkami na drevo nie sú povolené pre kachle na drevo. Môžete sa dozvedieť viac o vhodnej kvalite palivového dreva a brikiet prečítajte si v tejto brožúre od TFZ.

Na vykurovanie môžete v zásade použiť všetky druhy dreva. Rôzne druhy dreva však majú rôzne výhrevnosti. Čím je druh dreva ťažší, tým je výhrevnosť dreva vyššia. Ak vykurujete svetlým drevom, budete musieť častejšie prikladať palivové drevo. Mimochodom, môžete si kúpiť zmiešané druhy ľahkého a ťažkého dreva. Ľahké drevo sa ľahko zapaľuje a na dlhodobé vykurovanie sa používa tvrdý druh dreva.

Ak má kachle horieť viac ako 10 hodín alebo cez noc s jednou palivovou náplňou, dávajte pozor na označenie „nepretržitý oheň“. Okrem guľatiny a drevených brikiet sú kachle s dlhým spaľovaním prevádzkované predovšetkým s uhlím a môžu nezávisle vykurovať miestnosť po dlhšiu dobu..

Krbová vložka moderná presklená obývačka hnedá krémová

Moderná technológia prináša lepšiu efektivitu

Účinnosť udáva, ako efektívne kachle fungujú, keď sú plne funkčné. Vysoký stupeň účinnosti hovorí za nákladovo efektívne a ekologicky rozumné vykurovanie. Pretože sa spotrebuje podstatne menej paliva.

Potreba chrániť životné prostredie staré kachle do konca roku 2017 dodatočne vybavené špeciálnym filtrom alebo vypnuté. Pece to ohrozuje celé generácie, pretože v budúcnosti sa plánujú aj prísnejšie požiadavky na účinnosť a emisie znečisťujúcich látok. Smernica o ekodizajne odporúča od roku 2022 minimálnu účinnosť viac ako 80%.

Sporák, vodná kapsa, guľatina, lignitové brikety

Obkladový materiál pre sporák

Moderné kachle sú vyrobené hlavne z ocele alebo liatiny. Obklad však môže zlepšiť akumuláciu tepla a tým aj energetickú účinnosť kachlí. V miestnosti tak zostane dlhšie teplo. Rôzne panely majú rôzne výhody a nevýhody. Mastenec a iné prírodné kamene sa napríklad vyznačujú vysokou tepelnou vodivosťou. Rýchlo absorbujú veľa tepla, ale rovnako rýchlo ho opäť uvoľnia. Keramické dlaždice a pieskovec majú nižšiu tepelnú vodivosť a úplné zahriatie trvá dlhšie, ale zodpovedajúco dlho vydávajú energiu..

Obklad na kachle z prírodného kameňa obrátený k podstavci

Sme si vedomí toho, že vybrať si ten správny sporák pre váš domov nie je ľahká úloha, ale dúfame, že vám náš sprievodca veľmi pomohol. Čím lepšie budete ako zákazník informovaní, tým nižšie je riziko nepríjemných a možno aj drahých prekvapení.

Krb zimné drevo útulná atmosféra čítať knihu