Bývať

3 tipy na presťahovanie sa a úspešné presťahovanie sa do Berlína

Tipy na sťahovanie domov-plánovanie-nastavenie boxov

Vaše prianie sa splnilo: V Berlíne ste získali vzrušujúcu prácu! Po oslave tohto úspechu však začne plánovanie: musíte si nájsť miesto na pobyt a potom sa pripraviť na presun do veľkého mesta. Nasledujúcimi tipmi na sťahovanie sa nemôže nič pokaziť. Ako prvý krok by ste sa mali postarať o hľadanie bytu v hlavnom meste Nemecka.

Tipy na sťahovanie – 1. Nájdite si byt

Tipy na presťahovanie domu sťahovanie-berlín-prenájom-kúpa-naživo

Podľa Štúdia inštitútu Hamburgisches WeltWirtschafts (HWWI) a súkromnej banky Berenberg V Berlíne žije 85 percent populácie na prenájom. Nájomné však rastie už niekoľko rokov: do roku 2014 sa čisté nájomné za meter štvorcový viac ako zdvojnásobilo. Ale byty tiež predražili: V roku 2014 bolo na nákup treba použiť 21 ročných čistých nájomných. Bývanie v metropole je preto celkovo nákladné. Z dlhodobého hľadiska sa však investícia do vlastných štyroch stien oplatí.

Hľadáte perfektné miesto

Tipy na sťahovanie domov-sťahovanie-berlín-perfektné-umiestnenie

Tiež máte z čoho vyberať, pokiaľ ide o obytnú štvrť. Jednotlivé okresy sa vyznačujú rôznymi cenami a situáciami v oblasti bývania. V zásade by ste mali zvážiť vzdialenosť do práce. Pretože hoci je cestná sieť dobre rozvinutá a je k dispozícii verejná doprava, dá sa často očakávať dlhá cesta.

Urban: Friedrichshain-Kreuzberg je živá a mladá štvrť. Vzhľadom na vysoký dopyt však ceny prenájmov stále rastú, a preto sa kúpa domu z dlhodobého hľadiska oplatí.

Vidiecky: Reinickendorf a Lichtenberg-Hohenschönhausen sú tichšie, a preto presviedčajú o niečo nižšími nákladmi na prenajaté byty a byty obývané vlastníkmi-trend však rastie.

Rôznorodé: Či už vidiecky alebo mestský-v Tempelhof-Schöneberg, Charlottenburg-Wilmersdorf, Pankow, Neukölln, Mitte, Marzahn-Hellersdorf, Treptow-Köpenick, Steglitz-Zehlendorf a Spandau si príde na svoje každý vkus. Ceny sú rovnako rozdielne ako obytné budovy.

Drahšie okresy: Charlottenburg-Wilmersdorf, Pankow (obzvlášť blízko mesta, napríklad v časti Prenzlauer Berg), okresy Buckow a Rudow v Neuköllne, Steglitz-Zehlendorf, okresy Mitte-Mitte a Tiergarten v Mitte, okres Köpenick v Treptow-Köpenicku

• Lacnejšie okresy: Tempelhof-Schöneberg, okresy Gesundbrunnen, Svadba a Moabit v Mitte, Spandau, okres Treptow v Treptow-Köpenick, Marzahn-Hellersdorf. Navyše nikde v meste nemôžete kúpiť taký lacný majetok ako na severe Neuköllnu a vo štvrti Britz

Tipy na sťahovanie – hľadanie bytu

Tipy na sťahovanie domu sťahovanie-berlín-vyhľadávanie bytov-online

Keď sa rozhodnete pre obytnú štvrť a situáciu, môže sa začať hľadanie toho správneho miesta na pobyt. Na tento účel je na internete množstvo realitných portálov, kde môže záujemca filtrovať napríklad podľa okresov a okresov, ako aj podľa cien: Ak ste sa rozhodli pre kúpu kondominia, je možné napríklad zverejniť ponuky pre Život v Berlíne so Ziegertom Immobilienom nájsť. Na tomto portáli môžete tiež určiť počet izieb, veľkosť a maximálnu kúpnu cenu, aby ste sa mohli dostať do domu, ktorý si vyberiete. Ponuky pokrývajú nové aj staré stavebné projekty, takže si príde na svoje každý vkus.

Keď nájdete nehnuteľnosti, ktoré sa vám páčia, je načase ich navštíviť. Rovnako ako každé miesto na pobyt by ste sa mali pozrieť veľmi pozorne, pretože len poloha a usporiadanie bytu nestačia.

Tipy na sťahovanie – 2. Plánujte sa presťahovať

Tipy na sťahovanie, kontrolný zoznam, plánujte, organizujte a presúvajte sa

Keď nájdete svoj vysnívaný byt, musíte Sťahovanie plánované a organizované bude. Také veci Dátum zmeny bydliska by mala byť stanovená čo najskôr. Víkend je najlepší, pretože to uľahčuje pomocník môže organizovať. Súčasné bydlisko je tiež súčasťou prípravy: Nájomná zmluva musí byť ukončená a musí sa nájsť nový nájomca, možno ho však budete musieť odstrániť. Tiež o veciach ako Pošta, telefón, internet, elektrina a plyn mali by ste sa o seba postarať dostatočne skoro. Ale aj pre svoje nové bydlisko musíte začať plánovať zariadenie a nákup nábytku včas. Poistenie je možné zmeniť na nový domov, môžete tiež poskytnúť svoje úrady a kancelárie Nová adresa v Berlíne. Na presťahovanie potom potrebujú pomôcky, napríklad sťahovanie škatúľ, bublinkovej fólie a nástroje na demontáž a opätovnú montáž. So správnymi nástrojmi môžete napríklad začať baliť niekoľko týždňov vopred. Ďalej, doprava byť organizovaný: Najmete si sťahovaciu spoločnosť alebo dopravu zabezpečujete sami? Odkiaľ máte sťahovaciu dodávku? Keď sa o všetky tieto veci postaráte, môže sa váš ťah začať.

Tipy na sťahovanie – 3. Zariaďte si byt podľa najnovších trendov

Tipy-sťahovanie-domov-sťahovanie-prenájom-zariadenie-cement-dlažba-podlaha

Nástenné a podlahové krytiny: dráma, trblietky, vzory, farby

Dramatické štruktúry a trblietavé efekty sú v popredí tapiet – pútavé vzory a farby sú tento rok v móde. Vzory dlaždíc, kovové tóny medi a bronzu, perly: obklady stien sú stále komplexnejšie. Pozornosť priťahujú aj podlahové krytiny: trendom v roku 2016 sú farebné cementové dlaždice s pútavými vzormi.

Nábytok: sklo, retro, grafika, pohodlie

Sklenený nábytok je v roku 2016 v móde, rovnako ako inteligentné detaily – napríklad sú tu nové položky, ako sú písacie stoly s elektrickými zásuvkami, porty USB a nabíjacie stanice. Zachovaný je aj retro nádych, ktorý bol už v roku 2015. Celkovo sú však farby nábytku opäť jemnejšie – nastavujú sa iba jednotlivé farebné akcenty. Bežné sú aj grafické efekty. Pohovky sa zameriavajú na útulnosť, ale sú úzke a filigránske.

Dekorácia: bohémska, neónová, hrdzavá, ušľachtilá

Dekorácia zostáva rustikálna aj v roku 2016 – nie v štýle vidieckeho domu, ale elegantnejšia v bohémskom štýle. Obľúbené sú aj neónové farby a hrdza: misky a vázy sú vybavené časticami hrdze, aby dosiahli nový vzhľad. Veľmi trendy sú tento rok aj tlmené neónové farby, najmä kaleidoskopické bytové doplnky, ktoré v závislosti od perspektívy vyzerajú rôzne.

Obrázok 2: © WDnet (pixabay.com)

Obrázok 3: © karlherl (pixabay.com)

Obrázok 4: © Unsplash (pixabay.com)

Obrázok 5: © Humusak (pixabay.com)

Obrázok 6: © olafpictures (pixabay.com)