balkón

Záhradníctvo na balkóne: 10 nápadov, čo zasadiť do vyvýšeného záhona

Minulý týždeň sme vám predstavili asi najšetrnejšiu vyvýšenú posteľ na balkóny a terasy a vysvetlili sme, ako si ju môžete postaviť sami z plastového suda. Okrem toho by sme vám chceli dať pár nápadov, čo do nej môžete zasadiť. Kvety, zelenina alebo bylinky – existuje veľa možností pre vertikálne záhradníctvo na balkóne, ktoré umožňujú efektívne využitie priestoru. A čo je najlepšie, na vertikálnom vyvýšenom lôžku môžete takto pestovať asi štyrikrát viac rastlín ako v boxe s vyvýšeným záhonom.

Rôzne druhy šalátu

vyvýšený záhon balkón čo zasadiť

Čerstvo natrhaný šalát je skutočnou pochúťkou, najmä ak pochádza z ekologického poľnohospodárstva. Pick šalát je jednou z najlepších rastlín, ktoré rastú na zvislom vyvýšenom lôžku na balkóne. Mnoho ľudí sa však pýta, ako môžete v tak malých vreckách pestovať takú obrovskú hlavu šalátu? Odpoveď je jednoduchá: šalát je veľký, ale rastie na stonke hrubej asi palec. Vrecko sudového vyvýšeného lôžka rozhodne ponúka dostatok priestoru na rozvoj koreňov. Rezaným šalátom trvá asi mesiac a pol, kým dosiahnu svoju plnú veľkosť. Vhodnými odrodami na pestovanie šalátu na vyvýšených záhonoch sú rímsky šalát, salanova, zimné lístky, ľadový šalát a lola ružová.

Vyvýšená posteľ na balkóne, s ktorou vysádzate

Niekoľko záhradníckych rád:

1. Odporúča sa vysádzať mladé rastliny každé dva týždne, aby sa šalát mohol zbierať v rôznych časoch.

2. Listové šaláty sú považované za zeleninu odolnú voči chladu a na vyvýšený záhon ich možno vysádzať už v polovici februára. Milujú zimu, dážď a chlad. Akonáhle sa teploty zahrejú, je pravdepodobné, že zhorknú.

3. Môžete si vybrať celú hlavu alebo alternatívne len niekoľko listov podľa potreby, aby nové listy mohli opäť narásť.

Ďalšie informácie o pestovaní šalátu v kvetináčoch alebo kvetináčoch nájdete v tomto článku.

Na balkón vysaďte vyvýšený záhon so šalátmi, bylinkami a kvetmi

Zelenina, ktorá sa zberá hlavne v zime a je vhodná na pestovanie na vyvýšenom lôžku na balkóne, obsahuje rôzne druhy zelene, ako je kel, rukola, pór, koriander, pažítka, záhradná horčica a zeler (vňať alebo listy).

Vo vyvýšenom záhone pestujte reďkovky

Reďkovky vo vyvýšenej posteli a macešky

Reďkovky sú tiež plytko zakorenené a od polovice februára ich je možné vysiať na vyvýšený záhon. Ich jemne korenistá chuť zvýrazní každý šalát.

Väčšinou odporúčame nákup a výsadbu mladých sadeníc, ale reďkovku je možné pestovať aj zo semien. Jednoducho vložte asi 10 semien hlbokých 1 centimeter do každého vrecka vyvýšeného suda alebo rozložte väčšie množstvo na zemský povrch. Na zdravý rast potrebujú vzdialenosť asi 4 centimetre.

Pestujte špenát na balkóne

Do vyvýšeného balkóna vysaďte šaláty a bylinky

Špenát je ďalšia rastlina, ktorá sa cíti dobre na vyvýšenom balkóne. Rastie z malej sadenice a rozmnožuje sa v množstve, ktoré vás ohromí. Len vezmite do úvahy skutočnosť, že špenát nevychádza s inými rastlinami egreša, ako je červená repa a švajčiarsky mangold. Dobrými susedmi špenátu sú jahody, reďkovky, kapusta, kaleráb a paradajky.

Na balkón vysaďte švajčiarsky mangold

Mangold a endevien

Ak chcete pestovať zimnú zeleninu na balkóne, švajčiarsky mangold by rozhodne nemal chýbať. Semená mangoldu od marca môžete bez problémov uprednostniť. Hneď ako budú sadenice vysoké asi 3 cm, môžu sa vysadiť na vyvýšený záhon. Odporúčané miesto je na vyvýšenej veži, pretože dorastá do obrovských rozmerov. Švajčiarsky mangold je veľmi chutný, taktiež obalený v roládach s náplňou a je plný dobrých živín.

Vytiahnite cesnak sami

Vypestujte si cesnak sami

Pestovanie cesnaku je veľmi jednoduché a zábavné. Strúčiky cesnaku oddeľte a položte cibuľovým dnom dole, asi dva centimetre hlboko do vreciek vyvýšeného záhona. Najlepší čas na to je od polovice septembra do začiatku októbra alebo na jar od polovice februára do polovice marca. Cesnakové listy sú tiež jedlé a môžu sa použiť aj na dochutenie.

Kapusta, karfiol, romanesco a brokolica

Kapusta na vyvýšenom lôžku na balkóne

Rôzne druhy kapusty sa dajú dobre pestovať aj na slnečnom vyvýšenom záhone. Pretože väčšina odrôd má veľké hlavy a pomerne husté lístie, odporúčame umiestňovať jednotlivé rastliny iba na vrch vyvýšeného záhona, aby mohli rásť do výšky aj do šírky..

Rastliny kalerábu je možné vysádzať na vyvýšený záhon od začiatku apríla

Pestujte kaleráb na balkóne

Brokolica a karfiol k sebe dobre ladia

Na balkóne pestujte brokolicový karfiol

Romanesco vynikajúco rastie vo vyvýšených záhonoch

Pestovanie romanesca na balkóne

Pestujte paradajky na balkóne

Cherry paradajky vo vyvýšenej posteli na balkóne

Teplo milujúce rastliny, ako sú paradajky, paprika, uhorky a cukety, majú obzvlášť radosť z príjemného podnebia vo vyvýšenom lôžku. Paradajky môžete od polovice mája vložiť do vyvýšeného záhona. Najlepšie je zasadiť ich na zadnú stranu vyvýšenej veže odvrátenej od slnka a naplánovať si veľkorysý priestor na rast, pretože môžu rýchlo dosiahnuť obrovské výšky. Odporúča sa zasadiť paradajky do horných vreciek alebo na zvislé vyvýšené lôžko.

Pestovanie paradajok na balkóne

Pretože rastliny paradajok nedokážu udržať vlastnú váhu, potrebujú pri lezení pomôcku na lezenie. Bez podpory rajčiny spadnú na zem a pokazia sa, ak prídu do priameho kontaktu so zemou. Tu je niekoľko spôsobov, ako môžete rastliny oprieť:

  • Rastliny stabilizujte v zemi bambusovou palicou
  • nechajte rastlinu vyliezť na lezeckú sieť na stene
  • nechajte rastlinu visieť na balkónovom zábradlí

Paradajky vysaďte na vyvýšený záhon na balkóne spolu s bazalkou

Na balkóne je možné pestovať aj uhorky

Pestujte uhorky na balkóne

Vytiahnite papriku, chilli papričku, chilli a spol

Pestujte papriku na balkóne

Rovnako ako paradajky, aj paprika patrí do čeľade hluchavkovitých a má podobné požiadavky na slnko, pôdu atď. Pretože papriky potrebujú priestor, sú veľmi hladné a ešte smädnejšie, je vhodné zvoliť odrody, ktoré sú malé. Najlepší čas na výsadbu skorých (alebo kúpených) mladých paprík a čili na vyvýšený záhon je tiež polovica až koniec mája.

Pestujte papriku vo vyvýšenom lôžku na balkóne

Vypestujte si vlastné jahody

vertikálne priestorovo úsporné vyvýšené lôžko s jahodami

Ako sme ukázali v tomto článku, jahody je možné vysádzať prakticky kdekoľvek. A ak postavíte vertikálnu jahodovú záhradu, nielenže ušetríte miesto, ale budete sa tešiť aj z väčších výnosov. Ak sa rozhodnete robiť zmiešanú plodinu, dajte jahodové rastliny do horných vreciek alebo na úplný vrchol veže.

Jahody vo vyvýšenej posteli na balkóne

Záhradka na balkóne Jahody a bylinky vo zvislom vyvýšenom lôžku

Vyvýšený záhon vysadený šalátovými jahodami a petržlenovou vňaťou

Šaláty a jahody sa dobre hodia do vyvýšeného lôžka

Vysaďte balkónový vyvýšený záhon s bylinkami

Na balkóne pestujte čerstvé bylinky a šaláty

Tí, ktorí radi zjemňujú každé jedlo čerstvými bylinkami, sa môžu rozhodnúť pre bylinkovú vyvýšenú posteľ na balkóne. Výber kulinárskych a liečivých bylín je pomerne veľký. Mimochodom, týmito bylinkovými špirálami sa môžete inšpirovať. Rovnako ako bylinková špirála, aj naša vyvýšená záhonová posteľ ponúka obytný priestor pre veľké množstvo rastlín s rôznymi potrebami a využitím. Väčšinu byliniek je možné vysadiť na vyvýšený záhon kedykoľvek od jari do začiatku jesene!

Vyvýšená posteľ na balkóne - čo pestovať

Zmiešaná kultúra užitočných rastlín a kvetov priateľských k hmyzu

Záhradníctvo na balkóne, sadenie šalátov, byliniek a kvetov do vyvýšeného záhona

Pre úspešný zber je najlepšie zvoliť zmes plodín a okrasných kvetov, aby ste včely a hmyz pritiahli na vyvýšený záhon. Včely majú pozitívny vplyv na úrodu a chuť ovocia a zeleniny. Ako zatraktívniť svoju balkónovú záhradu pre opeľovače sa dozviete v našom článku Balkónové rastliny pre včely – ktoré druhy sú vhodné & ako kombinovať?

Záhradka na balkóne s priestorovo úspornou vyvýšenou posteľou