balkón

Namontujte bočnú clonu súkromia na balkón: nápady s vŕtaním aj bez neho

Pre mnohých obyvateľov miest je balkón malou zelenou oázou. Aby ste si však pobyt vonku skutočne užili, je nevyhnutná obrazovka ochrany osobných údajov. V ideálnom prípade nielenže chráni vonkajšiu oblasť pred zvedavými očami, ale je tiež príjemný na pohľad. Vyrobené z dreva, satinovaného skla, PVC alebo kovu – uvádzame zoznam rôznych variantov a ponúkame inšpiráciu pre obrazovky na ochranu súkromia s vŕtaním aj bez neho..

Namontujte bočnú obrazovku na ochranu súkromia na balkón: prehľad rôznych materiálov

Balkón s ochranou osobných údajov Nápady na dizajn

V závislosti od veľkosti balkóna a smeru kompasu je možné použiť rôzne materiály. Najbežnejšie varianty obrazovky ochrany osobných údajov sú:

  • Paravents alebo kvetinové boxy s mrežami vyrobené z dreva
  • Rolety, balkónové markízy a látkové poťahy
  • Priečky zo skla a plexiskla
  • Balkónový obklad a priečky z perforovaného plechu a nerezu

Každý variant má svoje výhody a nevýhody. Drevo ponúka spoľahlivú ochranu súkromia, ale zle znáša vlhkosť a absolútne potrebuje tesnenie. Rolety a balkónové markízy šetria miesto, vonkajšie steny však musíte vyvŕtať a to môže schváliť iba písomne ​​domáci pán. Sklenené priečky prepúšťajú slnečné svetlo a môžu sa rozbiť. Plexisklové obrazovky ponúkajú určitú flexibilitu a sú lacné, ale pri silnom vetre sa môžu ľahko prevrátiť. Deliace priečky z perforovaného plechu a nehrdzavejúcej ocele sa zvyčajne inštalujú hmoždinkami (vyžaduje sa aj písomný súhlas), sú však nákladnou možnosťou.

Existujú aj varianty pre domácich majstrov, ktoré si môžete postaviť sami a ušetriť tak čas i peniaze.

Balkónová súkromná clona s bočným upevnením vyrobeným z tkaniny

Ochranná clona na balkón vyrobená z látkových roliet

Balkónové rolety sú praktickým riešením pre úzke balkóny. Montujú sa na strop alebo na stenu. Pomocou špeciálneho mechanizmu je možné rolety rozvinúť a potom opäť zrolovať. Sú pripevnené k podlahe balkóna alebo k zábradliu. Rolety sú ideálnym riešením pre balkóny orientované na východ, pretože poskytujú súkromie a zároveň umožňujú prechod slnečného svetla.

Ochranná clona pre variant s výsuvnou tkaninou umiestnenou na boku

Bočná markíza je namontovaný priamo na balkónové zábradlie. Tkanina odolná voči poveternostným vplyvom je natiahnutá na dva stĺpiky a chráni balkón nielen pred zvedavými očami, ale aj pred slnkom a vetrom. Ideálne pre široký balkón orientovaný na juh.

Balkóny s bočnými obrazovkami ochrany súkromia, lacné varianty

Jednoduché použitie a flexibilita pri montáži tiež charakterizujú Markíza s uchytením na stenu koniec. Je však menej stabilný ako ostatné varianty. Pri nákupe sa opýtajte, na akú silu vetra je možné predĺžiť.

Bočná obrazovka na ochranu osobných údajov s výsuvnými priehradkami

Výsuvné priehradky na ochranu súkromia ponúkajú bočné súkromie a dajú sa pripevniť bez vŕtania. Skladacia konštrukcia priehradiek ich uľahčuje používanie: môžete ich otvárať a zatvárať jednou rukou.

Bočná ochranná clona na balkón z dreva

Postavte si súkromnú obrazovku na boku balkóna sami s rastlinami

Ak sa rozhodnete pre bočnú ochrannú clonu z dreva, zvyčajne si môžete vybrať z dvoch variantov: kvetinový box s mrežou alebo systém plotových profilov. Ak sa rozhodnete pre klasický latkový plot, nemal by byť vyšší ako 2 metre. Našťastie väčšinu plotových profilov je možné skrátiť. Tieto sú však v zemi ukotvené hmoždinkami.

Oveľa rýchlejšie a menej komplikované je to s kvetinovým boxom s mrežou. Kvetinový box, ktorý je naplnený substrátom, dodáva konštrukcii dodatočnú stabilitu a nemusí byť pripevnený k podlahe hmoždinkami. Preto je kvetinový box jednou z najbežnejších variantov. Hlavným bodom proti tomu je starostlivosť potrebná o popínavé rastliny. Rastline môže trvať niekoľko mesiacov alebo dokonca rokov.

Bočná ochrana osobných údajov pre drevený balkón Nápady

Obrazovky je možné nastaviť rýchlo a jednoducho. V silnom vetre sa však môžu prevrátiť. Preto sú často pripevnené k stropu alebo stenám, aby sa zvýšila stabilita.

Postavte si bočnú ochrannú clonu na balkón z dreva sami

Ak chcete do svojho prenajatého bytu väčšiu flexibilitu, môžete sa rozhodnúť pre paravent z masívu. Je oveľa stabilnejší a dá sa otvárať a zatvárať opäť bez veľkého úsilia. V zime je možné skladovať na suchom mieste.

Ochranná clona na balkón s bočným upevnením zo skla

Balkónová súkromná clona bez vŕtania s plexisklom na bočnú ochranu

Ak chcete chrániť severne orientovaný balkón pred vetrom a zvedavými pohľadmi, potom existujú konštrukcie z nehrdzavejúcej ocele a satinovaného skla. Oba materiály sú odolné voči poveternostným vplyvom, dajú sa rýchlo a ľahko čistiť a satinované sklo prepúšťa slnečné svetlo.

Plexisklová ochrana súkromia balkóna Prehľad variantov

V závislosti od šírky a výšky balkóna je možné vyrobiť rôzne prvky na mieru. Sú extrémne stabilné a zároveň sú vďaka svojej jednoduchej konštrukcii takmer nepostrehnuteľné. Konštrukcie zo satinovaného skla a nehrdzavejúcej ocele sú ideálne na oddelenie vlastného balkóna od balkóna susedov.

Tienidlo zo strany balkóna Paravent vyrobené z kovu a satinovaného skla

Sklenené priečky tiež zaberajú málo miesta a vydržia roky vietor, sneh i dážď. Sú však drahé a neponúkajú flexibilitu dizajnu. Pre vlastný byt alebo dom sa oplatí investovať do sklenenej priečky, pretože investícia sa oplatí. K prenajatým bytom existuje alternatíva z akrylového skla.

Namontujte bočnú ochrannú clonu na balkón: Varianty vyrobené z plexiskla

Postavte si na balkón svoj vlastný paravent zo skla a kovu

Lacnou alternatívou k sklu je akrylové sklo (ľudovo známe aj ako plexisklo). Materiál vyzerá veľmi podobne ako sklo, ale je ľahší a dá sa rýchlo pripevniť aj neskúseným remeselníkom. Jediné, čo musíte urobiť, je nechať akrylové plechy narezať na mieru, prevŕtať balkónové zábradlie a pripevniť listy k zábradliu hmoždinkami..

Ochranné obrazovky z plexiskla vytvárajú vaše vlastné nápady

Mimochodom, akrylové listy sú saténové a dostupné v rôznych farbách. Pri navrhovaní deliacej steny sa vlastnej kreativite medze nekladú.

Akrylové sklo je všestranný materiál, ktorý časom nežltne a odoláva vlhkosti i mrazu. Nižšie panely však môžu krehnúť, ak sú dlhší čas vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Oplatí sa preto investovať do kvalitných plechov z plexiskla, pretože na ne je poskytovaná záruka.

Ochranná clona na balkón z nehrdzavejúcej ocele a dierovaného plechu

Balkón s bočnými zástenami z kovu

Dierovaný plechový obklad na balkón sa teší stále väčšej obľube. Medzitým sú na mieru vyrobené aj panely na bočnú ochranu súkromia. Výber materiálov sa líši od nehrdzavejúcej ocele odolnej voči korózii až po potiahnutý plech. Panely ponúkajú súkromie a bezpečnosť zároveň. Tiež prepúšťajú slnečné svetlo a na balkóne vytvárajú vzrušujúcu hru svetla a tieňa. Panely z nehrdzavejúcej ocele alebo perforovaného kovu majú dve nevýhody: Ich nákup je drahý a v lete sa rýchlo zohrejú.

Namontujte bočnú ochrannú clonu na balkón: Varianty bez vŕtania

balkónová súkromná clona na bočných drevárňach

Pri najbežnejších typoch obrazoviek ochrany osobných údajov musíte vyvŕtať vonkajšie steny alebo podlahu. Ale ak to prenajímateľ nedovolí, čo potom? Potom môžete vonkajšiu oblasť chrániť rastlinami alebo sa rozhodnúť pre alternatívu pre domácich majstrov. V našom článku “Ochrana súkromia balkónov s rastlinami” sme už uviedli rôzne druhy rastlín.

Priestorovo úspornou alternatívou pre záhradu s vaňou sú mreže, ktoré je možné podľa potreby vysadiť popínavými rastlinami. V závislosti od orientácie balkóna sú možné rôzne popínavé rastliny. Mreže sa skladajú z niekoľkých častí a ponúkajú flexibilné a dostupné riešenie pre každý balkón. Nemusíte tak štedro míňať na drahé segmenty na mieru.

Postavte si bočné zásteny na balkón sami

Na bočnú stranu vyrobenú z látkových závesov namontujte ochrannú clonu balkóna

Chcete ochranu súkromia na leto? Potom sa môžete rozhodnúť pre záclony vyrobené z tkaniny odolnej voči UV žiareniu a poveternostným vplyvom. Vďaka teleskopickým upínacím tyčiam je možné závesy ľahko pripevniť bez vŕtania. Upnite ich pod preklad. Ak je to potrebné, na ďalšie držanie môžete použiť špeciálne lepidlo.

Záclony ako bočná clona pre nápady na balkóny, ako si ich vyrobiť

Závesy vytvárajú na balkóne romantickú atmosféru a sú štýlovým doplnkom nábytku. Na jeseň ich môžete vyčistiť a uložiť na suché miesto. A čo je najlepšie: závesy zaberajú málo miesta a sú dobrou voľbou pre ľudí, ktorí často musia meniť svoj byt.

Bočná obrazovka na ochranu súkromia na balkón s bambusovými podložkami

Postavte si vlastnú ochranu súkromia balkóna a namontujte ju bez vŕtania

Alternatívne môžete prikryť bambusové rohože. Ceny za bambusové podložky začínajú od 20 eur. Samotný bambus je poveternostný a vodotesný. Pri kúpe však dávajte pozor na to, aby bola bambusová rúrka pretkaná pozinkovanou nerezovou oceľou. Nemusíte sa teda báť škvŕn od hrdze na podlahe balkóna a na bambusovej podložke.

Čím je bambusová podložka hustejšia, tým je obrazovka ochrany osobných údajov lepšia. Bambusová podložka však nechráni pred vetrom a iba v obmedzenej miere pred silnými slnečnými lúčmi. Je tiež veľmi dôležité, aby ste ho zaistili zo všetkých štyroch strán, inak sa môže prevrátiť aj pri slabom vetre.

Vrecia na rastliny ako obrazovky na ochranu súkromia pre nápady na balkóny

Vrecia s rastlinami sú ďalšou metódou tienenia balkóna zo všetkých strán. Vrecia na rastliny si môžete ušiť sami alebo si ich môžete kúpiť hotové. V záhradnom centre je množstvo modelov, ktoré môžete zavesiť na zábradlie, na mreže alebo na iné montované stavby. Ak ich vysadíte vždyzeleným pôdnym krytom, budete mať bočnú obrazovku po celý rok. Prípadne môžete vrecká s rastlinami vysadiť jednoročnými kvetmi a použiť ich ako zásteny na ochranu osobných údajov iba na leto. Môžete ich vyčistiť na jeseň a uložiť ich v balkónovom šatníku až do budúcej jari.

Zostavte si svoju vlastnú ochranu osobných údajov pre balkóny s bočnou montážou z plexiskla

Ak nechcete minúť veľa peňazí za bočné obrazovky ochrany osobných údajov a potrebujete ich iba v lete, môžete si ich vyrobiť zo zvyškového akrylového skla. Môžu byť rýchlo a ľahko pripevnené k rôznym sieťam (napríklad ochranným sieťam pre mačky).

Konzolové balkóny bez ochrany súkromia a vetra musia byť chránené zo všetkých strán. Na tento účel existujú rôzne varianty s vŕtaním a bez vŕtania. Paravents ponúkajú flexibilitu, výsuvné priehradky na ochranu súkromia šetria miesto a o závesy pre vonkajší priestor sa dá ľahko starať. Ak nechcete štedro investovať do obrazoviek ochrany osobných údajov, môžete sa rozhodnúť pre domácu alternatívu. Takými sú napríklad samostatne ušité vrecká na rastliny alebo vysadené mreže. Je potrebné dodržiavať miestne predpisy. Pri stavbe ťažkej konštrukcie by sa mala venovať mimoriadna pozornosť jej stabilite. Ak je to pre vás príliš komplikované, môžete si nechať poradiť od profesionála a vybrať si niečo vhodné pre vlastnú situáciu s balkónom.