architektúra

Stavba tehlového domu – moderná novostavba zo starej stodoly v Poľsku

Architekti tohto projektu chceli postaviť tehlový dom s použitím starej stodoly ako základu. Je to druhý život pre udržateľný stavebný materiál. Okraj tohto dizajnu sleduje kombináciu sviežich lesov, ornej pôdy s hospodárskymi budovami a rýchlorastúcich rodinných domov. Z tohto dôvodu tím postavil navrhnutý dom na mieste, kde sa tieto tri zóny stretávajú.

Postavte funkčný a moderný tehlový dom

tehlový dom postaviť vonkajšiu fasádu s trávnikom v popredí

Staré, historické stodoly sú stále charakteristickými prvkami okolitej krajiny. Jedná sa o jednoduché tehlové budovy s vyváženými proporciami a presnými detailmi, ktoré veľmi dobre zostarli. Dnes sú tieto stodoly často opustené a napoly zničené. Napriek svojim rokom sa však od nových budov stále veľmi líšia. Počas procesu navrhovania prišiel nápad nielen inšpirovať sa dominantnou okolitou architektúrou, ale aj priamo ju použiť.

kúpiť a prerobiť udržateľnú architektúru zo starej stodoly

Hlavným plánom bolo, aby si obyvatelia kúpili a rozobrali starú opustenú stodolu. Našli ich v neďalekej dedine. Okrem toho chceli architekti na tomto pozemku postaviť nový tehlový dom pomocou starého stavebného materiálu. Tento koncept sa teda vyvinul do kľúčovej myšlienky, ktorá výrazne zmenila prístup v oblasti architektúry a udržateľnosti.

Minimalistický dizajn uprostred prírody

prírodné prostredie so zelenými plochami a lesom okolo novej tehlovej budovy

Blízkosť lesa je veľkou výhodou úzkeho pozemku, na ktorom sa dom nachádza. Už pri vstupe do domu vás fascinuje nádherný výhľad na okolitú zeleň. Prízemie tvorí aj spoločenská miestnosť s kuchyňou, jedálňou a obývacou izbou. Všetky izby majú veľké, dlhé predné okná s výhľadom na les a terasu rovnako dlhé ako okno.

kuchynský ostrovček s mramorovou pracovnou doskou a dreveným modulom

Tento dojem je umocnený vysokými miestnosťami kuchyne a obývačky s dĺžkou 5 metrov. Do tohto vysokého otvoreného priestoru v prvom poschodí dizajnéri pridali modul. Obsahuje kúpeľňu, skrine a spálňu s nádherným výhľadom na les. Táto plávajúca jednotka vytvára zavesenie nad prízemím. Terasa je navyše chránená pred dažďom a je v nej dostatok tieňa.

garáž v strede zrekonštruovaného tehlového domu

Umiestnenie garáže v strede domu sa môže zdať neobvyklé. To ich však spája priamo so vstupnou halou, umyvárňou, kotolňou a skladom. K dispozícii je tiež detská izba a ďalšie podkrovie nad garážou. Architekti pomocou starej stodoly vytvorili aj novú, vzduchotesnú fasádu ako tehlovú stenu. Historický materiál dodáva miestu jedinečnú atmosféru.

výstavba tehál tehlový dom budova fasáda

Fasáda pozostáva zo štyroch typov spojení medzi tehlami s rôznymi tvarmi a priehľadnosťou. Tieto detaily vonkajšej fasády tak zvýrazňujú aj jednotlivé zóny domu. Otvorené tehlové múry umožňujú jasný výhľad a spájajú sa s prostredím. Toto usporiadanie fasády bolo pre murárov pracujúcich na stavbe veľkou výzvou. Preto museli svoju technológiu previesť do starého stavebného obchodu.

predný tehlový dom postaviť a zrekonštruovať pôdorys

Jednoduchý tvar domu nekonkuruje sochárskej fasáde. To skôr tvorí pozadie, ktoré súčasne zdôrazňuje jeho krásu. Recyklovaný tehlový materiál z opustenej budovy dal novej budove druhý život a pre novopostavený dom vytvoril ďalšie architektonické hodnoty.

* Webová stránka architektov

Pohľad na prírodu z obývačky s jedálenským stolom v rustikálnom štýle

minimalistický interiér so schodiskom a posuvnými sklenenými dverami

vstavaný krb pod drevenými zábradliami v interiéri

útulné prostredie v obývacej izbe so zeleným gaučom a drevenými policami

vnútorný dvor pohľad dovnútra moderný dizajn otvorený obývací priestor

kompaktná detská izba s rozkladacou pohovkou a poličkou hranatých tvarov

kontrastné farby ako čierna a biela v kombinácii s drevom na chodbe

dom na prvom poschodí s garážou v strede