architektúra

Neoklasicistický rodinný dom vo Frankfurte nad Mohanom moderne zrekonštruovaný

Obytná prestavba-projekt-začlenenie-vonkajších-priestorov-prerobených-obytných-domov-najvyššie poschodie

„Pünktchen“ je názov tohto historického rodinného domu vo Frankfurte nad Mohanom, ktorý realizovala zelená & Braun Architects + Štúdio Dynamo v roku 2011 žiari v novej kráse. Aby sa splnili priania klienta, obytná budova na ulici Fichardstrasse 12 bola navrhnutá s veľkou transparentnosťou pri zachovaní pôvodného charakteru a bola rozsiahle modernizovaná..

Rodinný dom vo Frankfurte s bohatou históriou

moderne zrekonštruovaný-obytný dom-bodky-zelená & hnedá-architekti + dynamo-štúdio

„Pünktchen“ bol pôvodne koncipovaný ako meštiansky mestský dom pre rodinu a postavený v neoklasicistickom štýle ako súčasť severnej expanzie mesta po páde hradieb – ako množstvo podobných susedných budov. Po druhej svetovej vojne boli pôvodné ozdobné ozdoby a rímsy na vonkajšej strane budovy úplne odštiepené a fasáda bola pokrytá hrubou omietkou. Z predtým dobre proporcionálne rozdeleného priestoru vo vnútri bolo rozdelenie na malé byty. K domu bolo pristavané nízke tretie poschodie a premenené na jednoduchý bytový dom takmer bez tváre.

Svetlá omietnutá fasáda vyzerá ako pasparta

uzavreté nádvorie-okenné prvky-zadná fasáda-moderne-prestavaný-obytný dom

Kreatívny tím, inšpirovaný hudbou Josého Gonzaleza, prešiel z Grünu & Braun Architects premenil existujúcu štruktúru v srdci mestského centra Frankfurtu na vysoko individualizovaný a teplo vyžarujúci rodinný dom. Jednak by mal byť starý dom nápadný. Na druhej strane by tím mal nájsť nový výraz, v ktorom by sa klienti mohli nájsť. Renovácia nasledovala po túžbe po silnejšom začlenení vonkajších priestorov, záhradných a dvorových priestorov na prízemí, ako aj slnkom zaliateho podkrovia. Snaha o väčšiu transparentnosť a otvorenosť bola evidentná aj v detailoch.

Prepojenie vnútorných a vonkajších priestorov

historická budova-po-kompletnej-rekonštrukcii-moderná-fasáda-dizajn

Rodinný dom vo Frankfurte nad Mohanom vás dnes pozýva na výnimočné prostredie na mieru šité na mieru. Rovnako ako susedné domy ho od ulice oddeľuje úzka predzáhradka. Vzadu – idylická zimná záhrada stiera hranicu medzi domom a prírodou.

Snímky: P. Wünstel

Harmonický rodinný dom vo Frankfurte nad Mohanom 

Bodka-rodinný dom-veľa-svetla-transparentnosť-sedlová-strecha-konštrukcia-svetlíky

Tmavé kovové rámy ateliérových okien zdôrazňujú otvory.

Šikovné preskupenie na prízemí

rustikálne-drevo-kuchyňa-bezúchytkové-skrinky-čelá-ostrov-omietka na stenu

Pôvodné súčasti, ako sú staré kazetové dvere, jedna z dvoch klenieb a drevené schodisko so zakrivenými lícami, sa zachovali, pokiaľ je to možné. Uličnú fasádu bolo potrebné kompletne prestavať.

Dom z polovice 19. storočia vrátil do života

Zrekonštruovaný dom-neoklasicistický-interiér-steny-klenba-historická budova v neoklasicistickom štýle postavený dom-prerobený-jedálenský-priestor-klenby Detská izba-postele-izba-vysoké-drevené obloženie-fialové koberce Domáce nápady-detská izba-farba na stenu-nasýtené-purpurové-poschodové postele vzrušujúce hry-hry-na strope-spálne-steny-tapety-vzorované Drevo-interiér-schodisko-medziposchodie-neoklasicistický-dom-kompletne prestavaný Točité schodisko-zábradlie-schody-masívna drevená podlaha-steny-stena-tapeta so vzorom textúry Drevo točité schodisko-dvor-záhrada-na-prízemí zrekonštruovaný neoklasický dom z polovice 19. storočia s jedálenským priestorom-dekoratívna stropná lampa Zrekonštruovaný dom-výnimočné-obývané na mieru-prostredie-interiér-steny-drevo súčasný-zrekonštruovaný-neoklasicistický-dom-stena-dizajn-3d-vzor Nástenné skrinky do kúpelne-zrkadlové dvere-podstavce-drevo-betón-umývadlo Veľa svetla v kúpeľni-vstavaná vaňa-dlažba z prírodného kameňa-podlaha Rozloženie miestnosti-bodky-dom-frankfurt-Grün-Braun-Architekten

Bodky-Zelená-Hnedá-Architekti-Dynamo-Studio-bočný-pohľad-v-sekcii