architektúra

Dekonštruktivizmus v architektúre – nepravidelné štruktúry

Dekonštruktivizmus v architektúre frank-gehry-disney-koncertná sála-los-angeles

Dekonštruktivizmus je pohyb v architektúre, ktorý vznikol v 70. rokoch minulého storočia a líši sa jednoduchými geometrickými štruktúrami. Tradičné architektonické štruktúry boli rozdrobené a súčasti boli usporiadané tak, aby budovy vyzerali, že sa občas zrútia. Symetria, postupnosť a pravidelnosť tým strácajú význam. Predstavujeme vám nasledujúce svetoznáme budovy, ktorých pozoruhodné príklady sú Dekonštruktivizmus v architektúre sú.

Dekonštruktivizmus v architektúre – hnutie od 70. rokov minulého storočia

Dekonštruktivizmus v architektúre daniel-libeskind-royal-ontario-museum-toronto

Dekonštruktivizmus je bezplatný a hravý s prvkami budovy, takže sa menia na ornamenty. Začiatkom 20. storočia sa ruskí bratia Wesnin a Vladimir Tatlin pokúšali vytvárať krivé architektonické stavby pomocou čistých foriem, ale neúspešne. Hnutie dekonštruktivizmu v architektúre sa preslávilo na výstave v New Yorku v roku 1988, kde boli predstavené diela siedmich architektov: Franka Gehryho, Zahy Hadid, Daniela Libeskinda, Bernharda Tschumiho, Rem Koolhaasa, Coopa Himmelba (l) au a Peter Eisenmanna. Prvú dekonštruktívnu budovu navrhol Frank Gehry v 70. rokoch – architektov dom v Santa Monice.

Dekonštruktivizmus v architektúre – moderné budovy od Franka Gehryho

Dekonštruktivizmus v architektúre frank-gehry-lou-ruvo-center-brain-health-las-vegas

Priestory, ktoré sa spájajú, nakláňajúce sa čiary a rozbité perspektívy sú črty, ktoré odlišujú budovy Franka O. Gehryho. Klinika Lou Ruvo v Las Vegas, postavená v roku 2010, nie je výnimkou a vyvoláva dojem, že sa každú chvíľu zrúti..

Guggenheimovo múzeum v Bilbau – skutočné majstrovské dielo dekonštruktívnej architektúry

Dekonštruktivizmus v architektúre frank-gehry-guggenheim-museum-bilbao

Múzeum umenia moderného umenia v španielskom Bilbau bolo postavené v rokoch 1991-1997 a má výstavnú plochu 10 000 m². Rýchlo sa stala jednou z pamiatok mesta a v roku 2001 získala budova „Cenu za vynikajúcu štruktúru“ od IABSE (Medzinárodná asociácia mostov a pozemných stavieb).

Richard B. Fisher Center for the Performing Arts na Bard College, ktorého hodnota je zapnutá 62 dolárov Milióny

Dekonštruktivizmus v architektúre frank-gehry-richard -isher-zentrum-bard-college-new-york

Stredisko bolo otvorené v apríli 2003 a má celkovú plochu 107 000 m². Gehry spolupracoval s akustikom Yasuhisom Toyom. Na stavbu, fasádu a strešnú krytinu bolo použitých zhruba 1030 ton konvenčnej a zakrivenej nehrdzavejúcej ocele a 5647 šindľov..

 Pozoruhodné architektonické riešenie budovy DZ Bank v Berlíne

deconstructivism-architecture-frank-gehry-dz-bank-pariser-platz-berlin

Budova DZ Bank bola postavená v rokoch 1996 až 2001 podľa projektu Franka Gehryho. Kancelárie DZ Bank sa nachádzajú na južnej strane Pariser Platz, byty sú na zadnej strane. Fasáda je zvlnená schodmi, ktoré skáču späť hore. V átriu budovy je veľká klenutá konštrukcia s kovovým krytom.

Parížska budova Louis Vutton Foundation je jednou z posledných budov Franka Gehryho

dekonštruktivizmus-architektúra-frank-gehry-fondation-louis-vuitton-paris

Budova bola otvorená 27. októbra 2014 a funguje ako súkromné ​​múzeum. Fasádu tvorí dvanásť konštrukcií z ocele, skla a dreva, ktoré sú podobné lodným plachtám. Slávny architekt nazýva svoje dielo, ktorého náklady sú 1 000 miliónov eur, „sklenený mrak“.

BioMuseo je jedinou budovou spoločnosti Gehry v Latinskej Amerike

dekonštruktivizmus-architektúra-frank-gehry-biomuseo-panama

Budova sa nachádza v meste Panama a funguje ako múzeum vysvetľujúce geologické procesy, ktoré vytvorili Panamský Isthmus. Interiérový dizajn ôsmich galérií vypracoval Bruce Mau Design.

Inovačná veža Zahy Hadid je prvou budovou svetoznámeho architekta v Hongkongu

dekonštruktivizmus-architektúra-džokej-klub-inovácia-veža-hong-kong

Zaha Hadid je prvou ženou, ktorej sa dostalo najväčšieho ocenenia v oblasti architektúry – Pritzkerovej ceny za architektúru. Innovation Tower je budova patriaca Hongkongskej polytechnickej univerzite, ktorej výstavba bola dokončená v roku 2013.

Budova Denverského múzea umenia od Daniela Libeskinda

dekonštruktivizmus-architektúra-daniel-liebeskind-denver-umenie-múzeum

Daniel Libeskind je americký architekt poľského pôvodu. Moderná budova Denver Art Museum je len jednou z jeho hlavných diel, medzi ktoré patria aj veľké kultúrne inštitúcie, ako napríklad Imperial War Museum v Manchestri a Felix-Nussbaum House v Berlíne..

Ďalší príklad dekonštruktivizmu v architektúre – Židovské múzeum v San Franciscu

dekonštruktivizmus-architektúra-daniel-libeskind-súčasné-židovské múzeum-san-francisco

Budova je vlastne zrekonštruovanou trafostanicou z roku 1907, ktorá bola dokončená v roku 2008. Dva veľké hranoly s modrým kovovým leskom upútajú pozornosť.

Energetické divadlo Bord Gáis v írskom Dubline bolo otvorené v roku 2010

dekonštruktivizmus-architektúra-daniel-libeskind-grand-canal-divadlo-dublin

Štruktúra Daniela Libeskinda sa nachádza v blízkosti nábrežia Grand Canal Quay a je vlastne najväčším divadlom v Írsku. Otvorilo sa „Labutie jazero“ – baletné predstavenie Ruského štátneho baletu.

Dekonštruktivizmus v architektúre – fasádu Westside Center navrhol Libeskind

nákupné centrum dekonštruktivizmu-architektúry-daniel-libeskind-westside-bern

Westside je centrum voľného času na západe Bernu. Bola vytvorená pod vedením Daniela Libeskinda a otvorená v roku 2008. Projekt sa odhadoval na zhruba 500 miliónov švajčiarskych frankov.

Budova mestskej knižnice v Seattli je štruktúrou v štýle dekonštruktivizmu od Rema Koolhasa

dekonštruktivizmus-architektúra-rem-koolhaas-arup-seattle-centrálna-knižnica-knižnica-washington

Rem Koolhas je holandský architekt, ktorý významne prispel k súčasnej architektúre. Toto je tretia budova centrálnej knižnice v tomto mieste v Seattli. Knižnicu navrhnutú Koolhasom postavili architekti Magnusson Klemencic Associates a Arup.

Budova ústredia čínskej centrálnej televízie v Pekingu od strojárskej spoločnosti Arup

dekonštruktivizmus-architektúra-arup-cctv-veža-peking

Inžinierska kancelária Arup so sídlom v Londýne má kancelárie po celom svete a zaoberá sa návrhom, plánovaním, inžinierstvom, projektovým manažmentom a poradenstvom. Medzi jeho najznámejšie stavby patrí budova Opery v Sydney, Allianz Arena v Mníchove a mrakodrap 30 St Mary Axe v Londýne. Stále druhá najväčšia kancelárska budova na svete po Pentagone – CCTV veža je jednou z nich. Budova má uhlový tvar ako symetricky členený blok.

Kamenný dom od renomovaného architekta Günthera Domeniga v rakúskom Steindorfe

dekonštruktivizmus-architektúra-günther-domenig-steinhaus-steindorf

Günther Domenig bol rakúsky architekt, ktorého budovy bolo možné priradiť rôznym architektonickým trendom, akými sú štrukturalizmus, brutalizmus a dekonštruktivizmus. Kamenný dom je teraz otvorený pre návštevníkov.

Budova Kinemax od Denisa Laminga v zábavnom parku Futuroscope v Paríži

dekonštruktivizmus-architektúra-denis-laming-futuroskop-francúzsko

Futuroscope je neobvyklý park s futuristickými budovami, ktorý sa zaoberá budúcimi mediálnymi technológiami budúcnosti. Architektom, ktorý park navrhol, je známy Denis Laming.

Rozkladný dom od Patkau Architects

dekonštruktivizmus-architektúra-patkau-architekti-hadaway-house-britská-kolumbia

Hadaway House – to je názov budovy od Pataku Architects, ktorá sa nachádza v Britskej Kolumbii. Konštrukcia je vyrobená z betónu, ocele a dreva.

Dekonštruktivizmus v architektúre – Hotel Porta Fira a Torre Realia BCN v Barcelone, Španielsko

dekonštruktivizmus-architektúra-toyo-ito-hotel-porta-fira-barcelona

Hotel Prta Fira, postavený v roku 2009, navrhol japonský architekt Toyo Ito. Budova získala v roku 2010 Cenu mrakodrapu Emporis. V pozadí je ďalšia budova od Toyo Ito – Torre Realia BCN.